5. března 2010 15:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Finančník Soros prý nad jídlem dumal, že potopí euro

Finančník George Soros | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finančník George Soros | foto: Reuters

WASHINGTON Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat fond známého finančníka George Sorose. Soros je v podezření, že se šéfové jeho fondu Soros Fund Management spikli s dalšími finančníky a dohodli se na spekulaci, která měla oslabit společnou evropskou měnu euro.

Euro oslabuje od loňska vůči ostatním měnám kvůli nejistotě, zda jeden z členů eurozóny, Řecko, bude schopen splatit své obrovské dluhy.

K nezákonné domluvě údajně mělo dojít nad steaky a kuřetem v medu podávaných při večeři zorganizované letos v únoru na newyorském Manhattanu nepříliš známou firmou Monness Crespi.

Večeře se zúčastnilo osmnáct obchodníků z různých firem a diskutovalo se i o možném propadu hodnoty eura. Diskusi kolem eura prý rozpoutal obchodník z fondu SAC Capital Steven Cohen.

Je ovšem otázkou, jak by, byť velké, investiční fondy mohly ovlivnit hodnotu měny, která se obchoduje v takovém objemu jako euro. Podle listu The Wall Street Journal se denně na finančních trzích prodá eur zhruba za 1,2 bilionu dolarů. Přitom americké úřady údajně vyšetřují spekulaci ve výši miliard eur.

Tisk připomíná, že Soros v roce 1992 dokázal oslabit hodnotu britské libry a přinutil ji opustit evropský systém směnných kurzů. Soros tehdy použil až miliardu dolarů denně.

Jenže jeho útok byl možný díky tomu, že libra byla pevně fixována na další měny, a proto šlo na jejím poklesu vydělat. S eurem, které nemá vůči dolaru pevný směnný kurz, je to téměř nemožné.