24. března 2010 14:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma ČKD Blansko skončila v ruských rukou, koupil ji Ťažmaš

Vodní turbína z produkce firmy ČKD Blansko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodní turbína z produkce firmy ČKD Blansko. | foto: Reprofoto

BRNO Novým majitelem strojírenského podniku ČKD Blansko Holding se stala ruská společnost Ťažmaš. ČTK to dnes řekla mluvčí ČKD Blansko Holdingu Lenka Holubová. Podnik byl dosud součástí skupiny J&T. Cenu transakce firma nezveřejnila.

Ťažmaš je přední ruský průmyslový podnik s více než 70letou historií působení v oblasti těžkého a energetického strojírenství a dopravní techniky. Své výrobky dodává i pro kosmický průmysl, uvedla Holubová.

Zároveň firma působí i v oblasti dodávek zařízení pro velké vodní elektrárny.

Akvizice holdingu ČKD Blansko je tak součástí strategické expanze koncernu Ťažmaš v oblasti energetického strojírenství na celosvětovém trhu. "Na náš výrobní program to tak vliv mít vliv nebude. Je to partner, který se pohybuje ve stejné oblasti," podotkla Holubová. Také pro ČKD Blansko tak představuje příchod nového strategického investora perspektivu dalšího rozvoje na zahraničních trzích, uvedla.

ČKD Blansko Holding

ČKD Blansko Holding patří k hlavním podnikům na Blanensku. Je nástupcem zkrachovalé společnosti ČKD Blansko. K jejím produktům patří vodní elektrárny, těžké svislé soustruhy neboli karusely, zařízení větrných elektráren a ocelové konstrukce.

ČKD Blansko Holding tvoří obchodní divize Hydro, Karusely, Wind a výrobní divize Strojírny. Z dlouhodobého hlediska tvoří divize Hydro přibližně 60 až 70 procent obratu a Karusely 30 až 40 procent.

ČTK