Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Dodavatel Hitlerovy války.‘ Německý Continental hrál podle studie důležitou roli v nacistické mašinerii

Continental AG | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Continental AG | foto: Reuters

Berlín  Německá firma Continental, třetí největší světový dodavatel automobilových komponentů, hrála velkou roli ve zbrojení nacistů a ve válečné ekonomice. Společnost zneužívala nucené práce k výrobě například plynových masek, vyplývá z nezávislé studie, kterou Continental představil. Studii společnost zadala historikovi Paulu Erkerovi a je to podle ní příležitost ponaučit se z minulosti a utvářet lepší budoucnost.

„Studie ukazuje, že Continental byl důležitou částí Hitlerovy válečné mašinérie,“ konstatoval ve čtvrtek šéf společnosti Elmar Degenhart.

Continental během války využíval nucené práce 10 000 lidí z okupované Belgie a Francie a též sovětských válečných zajatců, uvádí studie nazvaná „Dodavatel Hitlerovy války. Skupina Continental Group v nacistickém období“. V posledních letech války vyráběli vězni koncentračních táborů plynové masky. Výroba byla přesunuta do podzemí, kde panovaly nelidské pracovní i životní podmínky.

V roce 2000 v Německu vznikl fond odškodnění nuceně nasazených, který 1,7 milionu lidí ve více než stovce zemí vyplatil 4,37 miliardy eur (bezmála 115 miliard Kč). Do fondu peníze mimo jiné vložily společnosti Volkswagen, Deutsche Bank či Bayer, jeden z nástupnických podniků IG Farben.

Ekonomiku hitlerovského Německa podporovaly tisíce německých firem. Některé tak činily finančně, jiné vyráběly zbraně, konglomerát IG Farben dokonce produkoval cyklon B (forma kyseliny kyanovodíkové), který se používal v plynových komorách.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!