Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma Daniela Landy Žito 44 je v insolvenci, soud ji tam poslal až na čtvrtý pokus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

Praha Společnost Žito 44, kterou majoritně vlastní český zpěvák a skladatel Daniel Landa, je v konkurzu. Landovi se podařilo u Městského soudu v Praze poslat firmu do insolvence až na čtvrtý pokus. Za insolvencí kromě neuhrazených pohledávek stojí i mezilidské spory s jedním z minoritních vlastníků. Zprávu přinesl server E15.cz.

„Insolvenční návrhy jsou ve své podstatě podobné. Zásadní rozdíl současného insolvenčního návrhu spočívá v jeho větší preciznosti,“ uvedl pro E15.cz Landův advokát doc. Judr. Aleš Rozehnal.

Z obchodního rejstříku lze zjistit, že zpěvák vlastní 80 procent firmy Žito 44. Zbytek drží producent Jiří Jurtin a afghánský podnikatel a prezident Česko-afghánské obchodní komory Fawad Nadri, oba po 10 procentech. Za společnost oficiálně jednají Landa s Jurtinem. A zdá se, že právě zde leží zakopaný pes.

„Daniel Landa se jakožto umělec toužil prvotně věnovat své hudbě. A tak ochotně a s plnou důvěrou přenechal obchodní vedení společnosti druhému jednateli Jiřímu Jurtinovi,“ uvedl pro E15.cz Rozehnal. Podle něj obchodní vedení Jiřího Jurtina nebylo až tak pečlivé a hospodárné, jak Daniel Landa předpokládal. „V důsledku špatné péče o společnost a její majetek došlo k jejímu neúnosnému předlužení a nemožnosti firmy dostát svým závazkům,“ dodal Rozehnal podle webu. 

Nikdy jsem sám firmu nevedl, říká Jurtin

Jurtin takovýhle výklad odmítá, jádro sporu prý bylo jinde. „Společnost nikdy nebyla vedena jen mnou. Navíc vůči společnosti Žito 44 máme pohledávky,“ reagoval producent pro E15.cz. Podle něj to však mělo mezilidský rozměr.

Daniel Landa se pokusil uvalit insolvenci na svou firmu už i v minulosti, dokonce třikrát. Městský soud v Praze však návrh dvakrát smetl ze stolu z formálních důvodů, jednou návrh stáhla zpět sama firma. Právě v jednom z předchozích insolvenčních návrhů je podle E15.cz uvedeno, že firma Žito 44 Jurtinově společnosti Nogup agency dluží přes dva miliony korun. Ta je ovšem také v insolvenčním řízení řešeném formou konkurzu (odprodání majetku) poté, co neunesla dluhy po muzikálovém představení Tři oříšky pro Popelku, které v roce 2018 plnilo hlediště pražského Kongresového centra.

Zkrachovalé podniky budou z nařízení soudu sdílet stejného insolvenčního správce - společnost Hlista & Pril, protože Žito 44 a Nogup agency tvoří přes Jurtinovy podíly v Landově firmě koncern. Firmě Hlista & Pril je nyní uloženo bez zbytečného odkladu přezkoumat podané přihlášky pohledávek, vyzvat dlužníka k vyjádření se k nim a učinit případnou výzvu na opravu či doplnění těchto přihlášek.

Ze závazků zveřejněných v prvním insolvenčním řízení ze dne 24. května 2019 je například uveden závazek firmy Žito 44 vzhledem k účetní firmě T-Soft Alfa, pohledávka činí téměř 103 000 korun. Dluh je zmíněn pak zmíněn i v následujících řízeních. Dále zpěvák dluží částku ve výši 177 tisíc korun jiné své firmě s názvem Landa Promotion, které je 100procentním vlastníkem. Jako důvod faktury je zmíněno „bankovní příjmy za účelem dotace banky“, v obchodním rejstříku Landa Promotion uvádí mimo jiné i pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Minulý rok při jednom z předchozích insolvenčních návrhů také uvedla společnost Žito 44, že dluží i necelých osm milionů podnikateli a miliardáři Karlu Janečkovi, který byl Landovým tzv. tichým společníkem, tedy člověkem, který za určitý investovaný vklad získá právo na část zisku podnikatele. V tomto případě šlo o 20 procent a závazek na propagaci značky GIBU. Tento dluh však v aktuálním seznamu chybí. „Závazek vyrovnán nebyl, ale nebyli jsme schopni ho blíže identifikovat, takže jsme ho z opatrnosti vypustili,“ zakončuje Landův advokát a likvidátor Rozehnal.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ PLÁNOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč