Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká firma vyrábí plastové vaky pro nemocné, kvůli ebole nestíhá

Pracovníci humanitární organizace Lékaři bez hranic vynášejí jednu z obětí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci humanitární organizace Lékaři bez hranic vynášejí jednu z obětí... | foto: © Lékaři bez hranic

ZLÍN Zlínský výrobce biovaků pro transport lidí nakažených ebolou nestíhá vzhledem k epidemii nákazy v západní Africe pokrýt poptávku.

Měsíčně zvládne vyrobit 50 biovaků, zájem je ale mnohem vyšší, a to z celého světa. Firma EGO Zlín proto prodlužuje pracovní dobu a hledá nové zaměstnance, řekl dnes ČTK ředitel firmy Pavel Kostka.

„Navyšujeme pracovní dobu. Přijmout nové lidi není snadné, potřebujeme kvalifikované zaměstnance,“ uvedl Kostka. Ve firmě pracuje 25 lidí.

‚Je toho moc‘

„Je toho moc, nejen bioboxy a biovaky, teď třeba řešíme velkou poptávku ze Slovenska a další desítky dalších,“ uvedl Kostka. Aktuálně firma dodává například do Ruska a Běloruska. Nedávno šly biovaky například do Saúdské Arábie kvůli pouti do Mekky.

Státy si různé ochranné pomůcky a zařízení pořizují podle Kostky zejména kvůli prevenci. „Jak se ebola objevuje i v Evropě, vyvolává to velké pozdvižení,“ podotkl ředitel, který řeší také dodávku do Afriky pro mezinárodní organizaci Lékaři bez hranic.

Firma dodává také letošní novinku, inovované biovaky, které chrání nejen proti biologickým virům a bakteriím, ale i proti chemikáliím v kapalné i plynné fázi, podotkl ředitel. Cena biovaku je asi 100 tisíc korun.

EGO Zlín vyrábí komplexní systém biologické ochrany, logistické a dekontaminační systémy a prostředky pro urgentní medicínu či dlouhodobou péči. Vznikla v roce 1992. Asi 85 procent produkce jde na export. Loni firma utržila téměř 24 milionů korun, o rok dříve to bylo asi 22 milionů korun.

Počet zemřelých pacientů s ebolou v západní Africe přesáhl 4550 a nakaženo je přes 9200 lidí. Míra úmrtnosti je nyní 70 procent. Světová zdravotnická organizace se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat 5 až 10 tisíc nových případů nákazy. Případy eboly se už objevily ve Spojených státech i Evropě.

Na českých letištích platí ode dneška kontroly pasažérů proti zavlečení eboly. Zpřísnění kontrol schválila bezpečnostní rada státu. Rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku, které by mohlo sloužit jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou. V Česku bylo několik případů podezření na tuto nebezpečnou nákazu, žádné se však nepotvrdilo.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...