10. března 2009 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma, která postavila Temelín,je v insolvenci

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Městský soud v Praze zahájil s přední stavební společností Hochtief CZ insolvenční řízení. Návrh na ně podala firma Mramor Slivenec. Hochtief jí údajně dluží přes 1,17 milionu korun za práce na výstavbě kancelářského komplexu v pražských Kavčích Horách. Mezi nejvýznamnější zakázky insolventní společnosti patřila v minulosti například výstavba jaderné elektrárny v Temelíně.

Hochtief nároky Mramoru Slivenec odmítl jako neodůvodněné a nepodložené. Podle mluvčího firmy Milana Řepky naopak Hochtief vede s Mramorem Slivenec spor kvůli odstranění vad, nedodělků a zaplacení smluvních pokut za zpoždění s provedením sjednaných prací.

"Neodůvodněné a nepodložené kroky společnosti Mramor Slivenec a.s. proto považujeme pouze za nátlakovou aktivitu s cílem vyhnout se řádnému splnění smluvních povinností, které společnosti Mramor Slivenec a.s. jako subdodavateli společnosti Hochtief CZ a.s. vznikly," řekl Řepka.

Mramor Slivenec v insolvenčním návrhu tvrdí, že mezi věřitele Hochtiefu patří ještě dalších 16 firem. Mezi nimi jmenuje například CSI group, Sipral, BR-Invest, Univers Tech, ProInterier, Kone Elevators a další.

V nedávném období čelily insolvenčnímu řízení také další významné stavební firmy, například Strabag nebo Geosan Group. V případě obou společností ale bylo nakonec řízení zastaveno.

Hochtief CZ podle vlastních údajů zaměstnává 1600 lidí. Společnost měla v roce 2007 čistý zisk 108,7 milionu korun, její tržby činily 6,8 miliardy. Z hlediska obratu byla firma předloni v Česku mezi stavebními firmami na šestém místě. Loňské výsledky společnost ještě nezveřejnila.

ČTK