Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma, která přestavuje nemocnici za miliardy, sídlila ve stánku s párky

Stánek s párky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stánek s párky (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost EC Property, která je většinovým podílníkem konsorcia stavějícího v Ústřední vojenské nemocnici ubytovnu a hotel za miliardy, do srpna 2009 sídlila ve stánku s rychlým občerstvením na čerpací stanici LPG. Pozemek, na kterém stánek stál, navíc patří odsouzeným daňovým podvodníkům.

Podezřelá přestavba vojenské nemocnice

Výstavbu ubytovacích kapacit v ÚVN provázejí spekulace médií o jejím údajném předražení. Podle dřívějších oficiálních informací o projektu měla celá výstavba stát okolo 800 milionů, nyní je cena více než trojnásobná. Deník E15 také napsal, že bývalý ředitel ÚVN Štefan Brunclík musel svou funkci opustit, protože s příliš nákladným projektem nesouhlasil. Na smlouvě o výstavbě za miliardy přitom musel být podpis ředitele ÚVN. Brunclík odešel s oficiálním zdůvodněním, že "chce vyzkoušet něco nového". Pod jeho vedením přitom nemocnice získala ocenění v průzkumu "Kvalita očima pacientů".

Pozemek, kde se sídlo firmy nacházelo, patří bratrům Marku a Lubomíru Podlipným, kteří byli před rokem odsouzeni k šestiletému odnětí svobody za daňové podvody.

Jeden ze dvou majitelů EC Property, která nyní přestavuje nemocnici za miliardy, Tomáš Hardt po svém mediálním zástupci vzkázal, že ho sice jednání obou pánů mrzí, jeho podnikátní se ale daňové podvody netýkají.

Právě pozemek se sídlem jeho firmy ale poukuzuje na blízké vztahy majitele společnosti s odsouzenými podnikateli. Adresa na Jižní spojce v pražských Záběhlicích spojuje dohromady společnosti, které mají vazby na Podlipné i Hardta. V budově čerpací stanice LPG a připojeného stánku rychlého občerstvení v minulosti sídlily také Hardtovy firmy Czech Heat, Biowatt, EC Energy a EC Heat.

Hardt však později všechny své firmy přesunul jinam. "V době, kdy byli Podlipní pravomocně odsouzeni, již společnosti s majetkovou účastní Tomáše Hardta či ostatních společníků Redwood Capital v jimi vlastněných nemovitostech nesídlily," uvedl jeho mediální zástupce Karel Samec. Redwood je hlavním investorem EC Property, a tudíž i jedním z hlavních podílníků konsorcia PMHC, jež staví hotel a ubytovnu v ÚVN.

Stavitel nemocnice se s podvodníky zná už od školky

Hardt v minulosti s hledanými bratry Podlipnými podnikal. Podle Samce ale šlo pouze o krátkou dobu v roce 2007. ČTK se podařilo zjistit, že se Hardt s Podlipnými vystřídal v jedné firmě už v roce 2004. Marka Podlipného střídal v dozorčí radě společnosti Drive Station, která je nyní v likvidaci.

Podle Samce společnost Drive Station nevyvíjela od svého založení žádnou reálnou činnost. Hardt v ní nevlastnil žádný majetkový podíl, je pouze členem dozorčí rady. "Společné podnikání (s Podlipnými) se skutečně týkalo pouze několika měsíců roku 2007, jak jsme již dříve uvedli," dodal Samec.

Mluvčí dále ČTK prozradil, že Hardt zná Podlipné ještě mnohem déle. V roce 1977 spolu prý začali chodit do mateřské školy. Z jedním z nich absolvoval společně také základní školu a gymnázium.

Prostředky na přestavbu nemocnice nejsou bez poskvrny

Zmíněný společný projekt v roce 2007 se týkal výstavby elektrárny na biopaliva v Jindřichově Hradci. Podle pořadu České televize Reportéři ČT se výstavba neobešla bez komplikací. Část budovy byla totiž postavena na pozemku jiného vlastníka.

Podle ČT údajně navíc existuje podezření, že kromě ekologicky šetrných biopaliv spaluje elektrárna i mazut, který znečišťuje okolí. Hardt tyto informace popírá, s Českou televizí prý jedná o omluvě. Elektrárnu nyní vlastní a provozuje energetický gigant ČEZ.

Právě prostředky z prodeje elektrárny skupině ČEZ investuje EC Property do PPP projektu v Ústřední vojenské nemocnici.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....