Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejbohatší Čech byl za Babišem. Kellner nabídl pomůcky za 100 milionů, pomůžou i další

Majoritní vlastník PPF Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majoritní vlastník PPF Petr Kellner. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Výrobce reklamního textilu Adler nabídl státu kapacitu pro výrobu roušek bez nároku na zisk. S pomocí přišla také skupina PPF, která předá státu darem ochranné pomůcky v hodnotě sto milionů korun. V neděli před polednem se kvůli tomu sešel s premiérem Babišem šéf PPF Petr Kellner.

Setkání českého premiéra Andreje Babiše (za ANO) a podnikatele s náskokem nejmajetnějšího Čecha Petra Kellnera proběhlo v sídle vlády.

České republice nabídla PPF darem 120 tun zdravotnických pomůcek. Už minulý týden přivezla PPF prostřednictvím biotechnologické firmy Sotio do ČR z USA 20 tisíc ochranných masek.

V Číně a ve Španělsku pak PPF skrze společnost Home Credit nakoupila a v pondělí bezplatně státu předá pomůcky v hodnotě 100 milionů korun. Jedná se o 1,8 milionu chirurgických masek, 1,7 milionu respirátorů N95 a testovací sady. Pomůcky budou podle PPF připraveny v pondělí večer k převozu do ČR, dopravu bude zajišťovat vláda.

Roušky od Hausenblase

Už dříve nabídla své výrobn linky zdarma společnost Adler. Podle jejího spoluzakladatele Martina Hausenblase bude schopna vyrobit 2 miliony roušek za den a výrobu již připravuje. „Nyní pracujeme na dostatečné dodávce vhodného vstupního materiálu. Střih a technická dokumentace jsou dokončeny,“ uvedl na svém profilu.

Cílem je, aby po ulicích nechodili lidi bez roušek. Podnikatel upozorňuje na všeobecně známý fakt, že nakažení jedinci často o své nemoci neví, dokud u nich nepropukne, a mohou nakazit kohokoliv, s nímž dojdou ke kontaktu.

Hausenblas také apeluje na ostatní firmy, aby se snažily zamyslet se nad možností pomoci v boji s koronavirovou pandemii.

Také zlínské divadlo nabídlo pomoc

S podobným nápadem přišlo i Městské divadlo Zlín, které chce využít své krejčovské dílny k šití roušek.  Výzvu k dodání co nejhustší stoprocentní bavlny, ze kterých by se roušky šily, zveřejnilo na sociálních sítích.  Ředitel divadla Petra Michálka řekl, že odezva byla velká. 

Divadlo podle ředitele od počátku šíření nového typu koronaviru řešilo, jak pomoci. Nápad šít roušky vzešel od bratra uměleckého ředitele divadla Patrika Lančariče, Dušana Lančariče, který žije na Slovensku. Syn jedné z hereček se pokoušel také něco vyrobit z plátna na malování.

Divadlo také reagovalo na výzvu Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí, který žádal o šité roušky a přidal návod na jejich ušití. Divadlo poté kontaktovalo ústav i zlínskou krajskou nemocnici, zda by o roušky měly zájem, ředitel také konzultoval s odborníky, zda mají takové roušky smysl. „Shodují se v tom, že lepší něco, než nic,“ uvedl Michálek. Poté divadlo vyhlásilo výzvu k veřejnosti s prosbou o materiál, kontakty i nápady.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Najdete na Lidovky.cz