12. května 2009 19:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma nabízí reklamu na bankovkách

Bankovka (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankovka (ilustrační). | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Vedici nabízí na internetu umístění reklamy soukromých firem na státní bankovky. Má údajně jít o unikátní český vynález, který si firma nechala dokonce patentovat. Ačkoliv společnost tvrdí, že má k dispozici veškerá povolení, Česká národní banka umístění reklamy na bankovky vyloučila.

Informaci přinesla televize Prima. "Je to povolené od České národní banky, od centrální evropské banky. V Německu budeme prodávat nějakému potravinovému řetězci celý ten patent a on už se bude starat o celé to řešení," uvedl podle televize Prima zástupce firmy nabízející reklamu na bankovkách Karel Svoboda.

Reklama by na bankovkách měla být umístěna v levém spodním okraji formou speciální nálepky například s logem společnosti, a nebo by reklama byla nastříkána speciální barvou, která po čase zmizí.

Česká národní banka však podle informací televize žádné povolení nikdy nevydala. "Česká národní banka nemá oprávnění ani jakoukoliv možnost vydat povolení k tomu, aby byla umístěna jakákoliv reklama nebo byly jakýmkoliv způsobem pozměněna zákonná platidla," řekl mluvčí ČNB Marek Petruš.

ČNB nyní uvažuje, jak se k celé záležitost postaví. "Česká národní banka si musí nejprve tento případ prostudovat a podle toho se rozhodne, jak bude postupovat dále," dodal Petruš.

ČTK, Lidovky.cz