4. července 2011 15:29, aktualizováno  16:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma stahuje z prodejen další minerálky Aquila

Kohoutková voda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kohoutková voda - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

KARLOVY VARY Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) dnes začala dobrovolně a preventivně stahovat z trhu i některé další šarže neperlivých vod Aquila Aqualinea o obsahu 1,5 litru.

U šarže z 20.května Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila přítomnost koliformní bakterie a bakterie Escherichia coli. Kontrolní analýza dalších vzorků pramenité vody Aquila Aqualinea přítomnost nepřípustných bakterií Escherichia coli neprokázala, oznámil dnes mediální zástupce KMV Michal Donath.

Firma KMV se rozhodla s ohledem na to, že tyto šarže byly vyrobeny 20. května, 23. května, 24. května v rozmezí mezi dvěma hloubkovými sanitacemi.

Nebezpečná E.coli?

Podobných bakterií existuje velké množství typů. Některé jsou pro člověka neškodné, jiné nebezpečné. Nový kmen Escherichie coli, který působí krvácivé průjmy, si letos v Evropě vyžádal asi 50 mrtvých.

Proto stáhne preventivně také produkty Aquila Aqualinea z celého tohoto výrobního cyklu. Jedná tak přesto, že inspekce nezjistila při bezprostřední kontrole ve výrobním závodě v pátek žádné pochybení ve výrobním procesu, uvádí se v tiskovém sdělení.

Spotřebitelé, kteří výrobek Aquila Aqualinea šarže značené číselnými řadami 20. 5. 12/E, 23. 5. 12/E a 24. 5. 12/E dosud mají doma, se mohou telefonicky obrátit na informační linku výrobce na telefonním čísle 800 11 10 11. Mohou si sjednat návštěvu obchodního zástupce, který jim vodu vymění za výrobek z jiné šarže. Jeho návštěvu si lidé mohou rovněž vyžádat i e-mailem na adrese info@mattoni.cz.

Už předtím začala společnost z trhu stahovat jednu šarži balené neperlivé vody Aquila. "Na základě upozornění SZPI zahájila společnost KMV v pátek ráno preventivní stahování jedné výrobní šarže pramenité neperlivé vody Aquila Aqualinea z trhu. Jde o produkty vyrobené 20. května 2011. Výrobní šarže má označení A015-00056," uvedl mediální zástupce KMV Michal Donath.

Kontrola výrobních postupů a kontrolních rozborů laboratoře KMV, kterou provedla SZPI přímo u tohoto výrobce, podle Donatha neprokázala žádné nedostatky ve výrobním procesu ani v práci laboratoře.

Bakterie zjištěného typu se vyskytují ve velkém počtu kmenů a ne všechny jsou lidskému zdraví škodlivé, upřesnila vedoucí laboratoře KMV Dana Jírovská. Společnost KMV tvrdí, že do přesného určení konkrétního kmene bakterie v Národní referenční laboratoři proto není důvod k obavám.

Výsledky budou až v pátek
Vadný vzorek našli inspektoři SZPI při úřední kontrole v tržní síti. Produkt nese přesný název AQUILA AQUALINEA neperlivá, pramenitá voda. "V uvedené balené vodě byly smluvní laboratoří Eurofins CZ zjištěny koliformní bakterie a bakterie Escherichia coli, které jsou pro tento typ výrobku nepřípustné," uvedl mluvčí inspekce Michal Spáčil.

Podle Spáčila budou výsledky kontroly z národní referenční laboratoře k dispozici patrně až v pátek. Mají zejména vyloučit, že nejde o stejný patogen Escherichie coli, který způsobuje krvácivé průjmy a letos si v Evropě vyžádal asi 50 mrtvých.

SZPI poslala vzorek bakterií z vody Aquila do národní referenční laboratoře z opatrnosti. "O dalším postupu se rozhodne až na základě výsledků této kontroly," uvedl Spáčil.

Lidovky.cz, ČTK