22. května 2013 17:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rekordní pokuta v Česku za koňské maso: 2,6 milionů korun

Řezník zpracovává koňské maso (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řezník zpracovává koňské maso (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Státní veterinární správa (SVS) uložila ve věci nedeklarovaného koňského masa nejmenované firmě ze Zlínského kraje dvě pokuty v rekordní výši 2,6 milionu korun. Ve středu o tom informoval mluvčí SVS Josef Duben. Dle informací ČTK jde o společnost Kovář plus, s.r.o z Podolí na Slovácku. Firma údajně prodávala koňské maso dovezené z Irska označované jako hovězí.

Uvedená firma podle Dubna v úterý převzala rozhodnutí o pokutě ve výši 2,38 milionu Kč za to, že uvedla na trh téměř 16 tun koňského masa označeného jako hovězí. Již 10.května dostala stejná firma pokutu ve výši 285.000 korun, protože nenahlásila příchod 25 zásilek masa a nepředložila odpovídající informace u dvou zásilek.

Manažer prodeje a jakosti potravin Jan Váňa potvrdil, že zmíněné pokuty veterinární správa opravdu uložila společnosti Kovář plus. "Celou věc konzultujeme s právníky. Během zítřejšího dopoledne si to sesumírujeme a vydáme tiskové prohlášení," řekl Váňa. Ten již dříve uvedl, že se firma cítí být obětí irského dodavatele a v případě sankce bude po něm požadovat finanční kompenzaci.

Potrestána i IKEA a Tesco

Již v polovině dubna dostal od veterinářů půlmilionovou pokutu nábytkářský řetězec IKEA za přítomnost nedeklarované koniny v masových kuličkách, proti rozhodnutí SVS se následně odvolal. Naopak obchodní řetězec Tesco, který dostal od potravinářské inspekce za výskyt nedeklarovaného koňského masa v lasagních pokutu 650.000 Kč, tak neučinil.

Aféra s koninou

Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, propukla v lednu ve Velké Británii a Irsku. Výrobce nahrazoval hovězí koninou kvůli tomu, že je levnější. Zdraví konzumentů tím ohroženo nebylo. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy.


"Dotyční účastníci správních řízení mohou podat odvolání, to znamená, že dokud neproběhnou všechny odvolací lhůty, nelze případy považovat za ukončené," uvedl Duben. Vzhledem k závažnosti pochybení lze podle něj považovat pokuty v souvislosti s aférou s koňským masem za odpovídající. Kolem aféry s nedeklarovanou koninou v potravinách probíhají nyní i další správní řízení.

Lidovky.cz, ČTK