28. května 2012 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma zodpovědná za listerii zbankrotovala. Nemá na odškodné

Listeria přinesla americké firmě Jensen Farms bankrot. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Listeria přinesla americké firmě Jensen Farms bankrot. | foto: www.listeriablog.com

DENVER Americká společnost Jensen Farms, která je zodpovědná za smrt více než 30 lidí, vyhlásila bankrot. Ti loni zemřeli po konzumaci kantalupských melounů, v nichž byla zjištěna bakterie listerie. Firma uvedla, že příčinou úpadku je neschopnost zaplatit vysoké odškodné rodinám zemřelých.

Firma z Colorada měla majetek za 2,1 milionu dolarů (asi 42,6 milionu korun). Výši závazků firma v dokumentech pro konkurzní soud vyčíslila na 2,5 milionu dolarů (asi 50,7 milionu korun).

O listerii v USA více ZDE:

Listerie se rozšířila do 28 států

Bakteriální onemocnění se loni na podzim rozšířilo do 28 států americké unie. Výbor amerického Kongresu letos v lednu konstatoval, že co do počtu lidí, kteří onemocnění podlehli, šlo o nejsmrtelnějším událost způsobenou potravinami za posledních 25 let.

Zpráva výboru mimo jiné uvádí, že bakteriální infekce zasáhla celkem 146 lidí. Jedna žena v této souvislosti prodělala samovolný potrat. Úřad pro kontrolu potravin a léků zjistil, že firma kantalupské melouny po sklizni špatně skladovala. Přestala i používat chlor, když melouny omývala, takže bakterie se snáze šířila.

Bankrot firmy urychlí výplatu odškodného

Státní zástupce Bill Marler uvedl, že bankrot firmy teď urychlí výplatu odškodného. Marler podal jménem několika poškozených na společnost Jensen Farms žalobu. "Pro mě to znamená, že je to první krok k tomu, aby všichni ti lidé mohli dostat spravedlivou kompenzaci," řekl. Žaloba směřovala také na distributory melounů, což byly řetězce Kroger a Wal-Mart.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz