29. června 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmám chybějí tisíce technicky zaměřených středoškoláků

Navrhované změny mají pomoci především začínajícím živnostníkům a podnikatelům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navrhované změny mají pomoci především začínajícím živnostníkům a podnikatelům. | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Tuzemské firmy postrádají tisíce středoškoláků technického zaměření, což ohrožuje jejich fungování a konkurenceschopnost.

Vyplývá to z analýzy středního odborného vzdělávání a poptávky firem po středoškolácích, kterou si ve 14 krajích nechal vypracovat Svaz průmyslu a dopravy ČR.

ČTĚTE TAKÉ:

Absolventi podnikání a gastronomie převyšují poptávku
Miloš Rathouský ze svazu uvedl, že v regionech panuje vyšší poptávka po vyučených než po maturantech, přičemž nedostatkoví jsou zejména absolventi učebních oborů zaměřených na strojírenství, stavebnictví, dopravu a spoje. Naopak víc absolventů než firmy požadují vychází z maturitních oborů se specializací na podnikání a gastronomii.

Technicky zdatní jako nedostatkové zboží

Například v Moravskoslezském kraji, ve kterém sídlí velké hutní, strojírenské a těžařské firmy, loni podle analýzy chybělo bezmála tisíc absolventů strojírenských učebních oborů. V kategorii stavebnictví jich scházelo 455 a v případě hornictví a slévárenství 224.

"Technická vzdělanost a školství je největší problém schopnosti průmyslu udržet v budoucnu tempo HDP a udržet svoji konkurenceschopnost," komentoval výsledky analýzy prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Změna financování ve školství i benefity pro firmy
Svaz chce proto prosadit změnu modelu financování technického školství včetně legislativních výhod pro firmy. "V úvahu připadá daňové zvýhodnění firem, které budou dělat oblast technického školství a podporovat učně nebo středoškoláky," upřesnil Hanák. Pokud bude zavedeno školné, tak je podle Hanáka rozumné finančně zvýhodnit zájemce o technické obory, které jsou na trhu práce z pohledu firem nedostatkové.

ČTĚTE TAKÉ

Mezi další návrhy, o kterých chce svaz jednat s ministrem školství Petrem Fialou, patří například posílení dotací z fondů EU ve prospěch technického školství. SP zároveň míní, že krajské samosprávy by měly optimalizovat oborovou strukturu středních škol podle výhledu poptávky místních zaměstnavatelů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz