29. září 2014 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmě Apple hrozí miliardová pokuta. EU ji viní z daňových podvodů

Tim Cook ze společnosti Apple představuje v San Franciscu nový iPad Air a iPad mini | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tim Cook ze společnosti Apple představuje v San Franciscu nový iPad Air a iPad mini | foto: Reuters

BRUSEL Apple se údajně obohatil na nezákonných daňových dohodách s irskou vládou. List Financial Times tvrdí, že jej za to Evropská komise tento týden obviní. Pokud se podezření bruselských úředníku potvrdí, může to pro technologického obra znamenat pokutu v řádu několika miliard eur.

Výrobce chytrých telefonů iPhone podle předběžných zjištění Evropské komise uzavřel zákulisní dohody s irskými úřady a následně využíval nezákonné státní pomoci.

Podle nejmenovaných zdrojů listu Financial Times to vyplývá z předběžných závěrů vyšetřování bruselských úředníků. Podrobnosti z vyšetřování údajně zveřejní tento týden. Pro Apple to může znamenat pokutu až několik miliard eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Apple v Irsku působí od roku 1980. Společnost tvrdí, že její dohody s irskou vládou žádný zákon neporušily.

Finanční ředitel Applu Luca Maestri sdělil, že k žádné zvláštní dohodě nikdy nedošlo, ani k ničemu, co by šlo vykládat jako státní pomoc.

Vyšetřovací komise amerického Senátu loni zjistila, že Apple v Irsku využívá síť dceřiných firem, aby si snížil v USA platby daně z příjmu v řádech miliard dolarů.

Tento postup je legální, zpráva však vyvolala otázky o účinnosti amerického daňového systému a možnostech daňových úniků.

EU šetří Starbucks i Fiat

Evropská komise letos v červnu oznámila, že zahájila hloubkové vyšetřování daňových dohod, které Apple, další americká firma Starbucks a finanční divize skupiny Fiat uzavřely s úřady v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku.

Podle tehdejšího sdělení bruselských činitelů je vyšetřování součástí širšího zkoumání daňových předpisů v různých zemích EU a daňového plánování nadnárodních firem. Starbucks tehdy uvedl, že dodržuje všechny daňové předpisy. Fiat se odmítl vyjádřit.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?