Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmou roku se stali skláři, živnostníkem fyzioterapeutka

Výsledky prestižních podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku byly... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výsledky prestižních podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku byly... | foto: ČTK

PRAHA Vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2014 je sklářská firma Ajeto. Ocenění GE Money Bank Živnostník roku 2014 získala fyzioterapeutka Emílie Vallová z jižní Moravy. Výsledky devátého ročníku soutěže, jejímž posláním je podpora podnikání v Česku, byly vyhlášeny v úterý na pražském Žofíně.

Vítěznou firmu zvolila 14členná porota. O sedmi finalistech Živnostníka roku rozhodla veřejnost v SMS hlasování, z nich vybrala vítěze porota.

„Do letošního ročníku se přihlásil rekordní počet firem a živnostníků, dohromady jich bylo až 6600. Byli jsme svědky vyprávění inspirativních podnikatelských příběhů, které jsou důkazem toho, že česká podnikatelská scéna je plná šikovných a pracovitých lidí,“ uvedl ředitel soutěží Petr Lutonský.

Živnostníkem roku se stala fyzioterapeutka Emílie Vallová (vlevo), hlavní...
Firma Ajeto vyhrála cenu Firma roku 2014.
Sklářská firma Ajeto sídlí v Novém Boru (archivní snímek z 16. května 2014).
Výsledky prestižních podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku byly...

Společnost Ajeto z Libereckého kraje uspěla v konkurenci 3410 firem. O zdejším uměleckém skle se ví nejenom v Česku, ale i v zahraničí, a to zejména díky mistrovským dílům jednoho ze tří světových sklářských mistrů Petra Novotného. Firma vyráběla například trofeje pro Tour de France nebo Ceny Thálie.

Soutěžili spolu houbaři, výrobci léčiv i odbornice na marmelády

Druhé místo letos patří společnosti České houby ze Soběslavi v Jihočeském kraji. Ta se může pochlubit přerodem z garážové minifarmy v největší a nejmodernější pěstírnu čerstvých hub v republice. Třetí příčku si vysloužila společnost Ella - CS. Firma z Hradce Králové vyvíjí a vyrábí zdravotnický materiál, zejména implantáty pro trávicí trakt.

O SOUTĚŽI:

  • vyhlašovatelem soutěže jsou Hospodářské noviny
  • firmy byly v krajských kolech hodnoceny z poloviny na základě hlasů poroty a z druhé půlky podle tzv. skóringu, který byl vypočítán pomocí ukazatelů rentability, likvidity, zadluženosti, aktivity, ziskovosti a produktivity
  • v kategorii Živnostník roku se rozhodovala porota na základě podnikatelského příběhu

Vallová, která zvítězila v konkurenci 3190 podnikatelů, podniká od roku 1994. Neminuly ji půjčky, někdy pracovala až 16 hodin denně a bez dovolené. Odvážně se pustila do využívání tehdy málo známé Vojtovy metody. Dnes má ve svém centru k dispozici nejmodernější fyzioterapeutické přístroje a s nemocnými dětmi pracuje dle jejich specifických potřeb.

Druhé místo obsadila Blanka Milfaitová z Jihočeského kraje. Její manufaktura na výrobu marmelády byla ve Velké Británii vyhlášena nejlepší manufakturou tohoto druhu na světě. Nyní vyráží s pojízdnou výrobnou na expedice, kdy po světě vybírá nejlepší ovoce a bylinky, vaří z nich marmeládu, pořádá workshopy a píše knihu o jídle. Třetí příčka patří Josefu Ťulpíkovi z Olomouckého kraje.

PSALI JSME:

Společnost České houby si vedle celkového druhého místa odnesla i titul Vodafone odpovědná firma roku 2014. Cenu GE Money Bank Inovátor roku patří letos společnosti ZLKL z Olomoucka. Ta si ho zasloužila za vyvinutí speciálního vozítka Elbee, které umožňuje pohyb tělesně postižených bez nutnosti složitého přesedání z vozíku do auta.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...