12. března 2009 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy budou moci pojistné splácet postupně

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Firmy, které nebudou mít kvůli krizi na platbu pojištění na sociální zabezpečení, můžou požádat o tříletý splátkový kalendář. První splátky přitom mohou být pouze v minimální výši a úhrada největší částky se přesune na konec tříletého období, kdy již by mohla krize odeznívat.

 Novinářům to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) s tím, že pro opatření není potřeba měnit legislativu a vliv na státní rozpočet nebude výrazný.

Ministerstvo zvolilo toto opatření, protože evropská legislativa nedovoluje povolit odklad splátek. Úřady budou podle Nečase dlužníkům maximálně vycházet vstříc a budou jim, pokud to bude možné, odpouštět penále.

Dočasné opatření bude podle Nečase platit pouze po dobu krize; za jakých podmínek bude ukončeno, však ministr neupřesnil. Cílem je minimalizovat dopady krize na podniky. Přínos pro firmy má být zejména v tom, že po nich po dobu splátkového režimu nebudou dluhy na pojistném vymáhány.

Dlužníkům proto nebude obstaven účet a budou mít nadále prostředky k podnikání. S případným vymáháním pohledávek exekutorem bude muset vždy nejprve souhlasit Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!