13. prosince 2016 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy si pořizují nová oprávnění k podnikání. Svou minulost mažou kvůli EET

Kasa EET - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kasa EET - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA S rozjezdem první fáze elektronické evidence tržeb se i v Česku spustil jev, který reportování tržeb tradičně provází. Hospodští ruší svá stará oprávnění k podnikání a pořizují si nová identifikační čísla, pod nimiž je odteď bude znát nejen jejich dodavatel, ale hlavně berní úředníci.

Důvod? Přeregistrací si s novým číslem pořídí také čistou daňovou minulost. Jde o to, že nechtějí, aby pozornost finanční správy přitáhl skokový nárůst tržeb po zavedení EET. Pokud hospodský dříve platil lidi takzvaně na ruku, část zásob pořizoval načerno a přiznával do daní jen díl toho, co opravdu vydělal, EET u něj vyžene tržby ze dne na den nahoru.

Finanční správa sice předeslala, že podobné případy nebude řešit, ale podnikatelé jí to podle všeho nevěří. Přeregistrace je stojí práci, mnohdy i přechodné uzavření podniku, ale zase jim dodá klid.

Zkušenost potvrzuje například společnost Kofola, která je dvojkou českého trhu v prodeji kolových nápojů. „Opravdu hojně se děje, že děláme přeregistrace našich zákazníků,“ uvedl minulý týden na konferenci LN šéf Kofoly Jannis Samaras.

Podobný vývoj se odehrál také na Slovensku nebo v Chorvatsku. Řada podniků zavírala, ale řada nových identifikačních čísel zároveň přibývala v přímořském obchodním rejstříku.

Často tak dle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové restaurace na první pohled mění provozovatele, ale na ten druhý jen provozovatel změnil IČO.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!