30. září 2013 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy s ženami v představenstvu mají vyšší zisky, říká průzkum

Podle odhadů společnosti Trexima mohou být platy vedoucích manažerů - mužů až o čtyřicet procent vyšší než žen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle odhadů společnosti Trexima mohou být platy vedoucích manažerů - mužů až o čtyřicet procent vyšší než žen | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LONDÝN Společnosti, jejichž představenstvo tvoří třetina žen, vydělají podle průzkumu v průměru o 42% více než ty s menším ženským zastoupení ve vedoucích pozicích a jejich akcionáři obdrží až o 53% vyšší výnosy.

Firma Sodexo sestavila rozsáhlý výzkum o rozmanitosti na pracovišti, ze kterého vyplynulo, že více žen dokáže posílit výkon firmy. Přidělení jednoho vlivného místa ženě ale samo o sobě nestačí. "Jedna žena u stolu výkon firmy neposílí," říká pro server Daily Mail Debbie White, generální ředitelka Sodexo pro Velkou Británii a Irsko.

Počet žen v představenstvech britských firem:

Výsledek výzkumu podporuje i trend, který se projevuje v britských společnostech zahrnutých v indexu FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100, sto společností s nejvyšší tržní kapitalizací). V roce 1999 zastávalo významné pozice ve firmách 6,2% žen, v současné době tvoří už 17,3%

Další vysoce postavená žena, Angela Ahrendsts z Burberry na druhou stranu varuje před kvótami, které by měly vést k dosažení vyššího zastoupení žen ve vedení. "Co je stále důležitější a stále zmiňováno muži i ženami je to, že se z toho nesmí stát jen hra čísel. Dosažení kvóty jen pro pouhé dosažení kvóty není prospěšné pro nikoho. Jmenování ženy do představenstva by mělo obohatil představenstvo jako celek -  kombinaci skupiny lidí s různými dovednostmi a perspektivami," dodává.

Anketa

Měly by firmy více obsazovat vedoucí funkce ženami?

Ano 34
Ne 12
Nezáleží na pohlaví, ale na schopnostech 102
mačMartina Černotová