16. května 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikatelé se chytají Rathovy kauzy a chtějí na ní vydělat

Vývěsní cedule restaurace, která využila kauzu poslance Davida Ratha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vývěsní cedule restaurace, která využila kauzu poslance Davida Ratha | foto: ČTK

PRAHA Veřejností ostře sledovaný případ středočeského hejtmana Davida Ratha, kterého policie obvinila z přijetí úplatku, se už snaží komerčně či alespoň při komunikaci se zákazníky využít první firmy.

Narážka na záhadnou krabici se sedmi miliony korun místo láhve kvalitního vína se objevila například na reklamní tabuli pražské restaurace, facebookovém profilu známého vinařství a lidé si dokonce mohou vsadit, kolik peněz policie ještě u hejtmana najde.

Vše úplatkářské aféře

Policie poslance a vlivného člena ČSSD Ratha obvinila z přijetí úplatku poté, co ho zadržela s krabicí se sedmi miliony korun. Hejtman v úterý večer překvapivě oznámil, že v krabici mělo být víno, které dostal na návštěvě. Při jedné z domovních prohlídek souvisejících s případem objevili kriminalisté skrýš v podlaze, kde bylo podle neoficiálních zdrojů kolem třiceti milionů korun.

"Akce pro každého, kdo má víno Ráth," hlásá dnes reklamní cedule restaurace poblíž pražského Václavského náměstí, která hostům slibuje každý sedmý decilitr vína zdarma. "Víno z krabice nemáme," nezapomněl upozornit její personál. Z kauzy si na facebookovém profilu, pomocí kterého komunikuje se zákazníky, udělalo legraci moravské vinařství Sonberk. "Upozornění pro naše zákazníky - v našich kartonech najdete opravdu jenom víno. Milionové," uvedlo.

Sázka: Kolik má ještě Rath schováno a kde

Ještě dál zašla sázková společnost Fortuna, která se nebávala vypsat sázky na to, jestli se v Rathově domě najdou další miliony a kde budou schovány.

"Česká koruna je v posledních letech poměrně tvrdá měna, a tak bych nevylučoval, že by v Hostivici mohla být i zabetonována. Pokud uvidíte v okolí těžkou techniku, bourací kladiva a bagry, neváhejte a vsaďte si na to, že se nějaký ten milion ještě najde," uvedl hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák.

PŘEČTĚTE SI O KAUZE ZDE:

Případ středočeského hejtmana Davida Ratha strhnul na internetu lavinu lidové tvořivosti. Spojení nalezené částky s alkoholickým nápojem mnoho lidí pobavilo a dalo vzniknout vtipům na téma: "Chtěl jsem jenom sedmičku vína", které kolují v různých obměnách. Vtipy na náboženské téma spojují dohromady Kristův zázrak přeměny vody ve víno a Rathovu údajnou schopnost transformovat víno v peníze. Televizní motiv má i výjev ze známého filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, kde Ladislav Smoljak poučuje mladého Luďka Sobotu, aby nebral úplatky, jinak se zblázní.

Lidovky.cz, ČTK