13. července 2009 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy se hroutí po tisících, teď bylo nejvíc bankrotů v historii

Bankrot (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankrot (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V prvním pololetí letošního roku bylo v České republice podáno celkem 4021 insolvenčních návrhů, což je o téměř 58 procent více než ve stejném období loni. Podle odhadů společnosti Creditreform, která statistiku zveřejnila, se bude situace i nadále zhoršovat.

V samotném červnu bylo podáno celkem 891 návrhů, což je za jeden kalendářní měsíc podle Creditreform nejvíce insolvenčních návrhů v historii insolvenčního rejstříku. "Vzhledem k tomuto vývoji očekáváme, že již koncem srpna 2009 dosáhne počet podaných insolventních návrhů na firmy počtu podání za celý rok 2008," uvedla analytička Creditreform Miloslava Osvaldová. Nejmarkantnější je nárůst počtu insolvenčních návrhů právnických osob, a to o 87 procent.

V průběhu prvního pololetí bylo přitom u právnických osob pro formální závady v podání odmítnuto 442 návrhů, na 746 společností byl prohlášen konkurz a 845 návrhů bylo zamítnuto pro nedostatek majetku dlužníka. "Z uvedeného vyplývá, že více než polovina zbankrotovaných firem nemá žádný majetek a věřitelé se nedočkají ani částečné náhrady svých pohledávek," upozornila společnost.

Společnost Creditreform poskytuje hospodářské informace, zajišťuje inkaso pohledávek a nabízí další služby v oblasti řízení finančních rizik prostřednictvím sítě více než 170 kanceláří po celé Evropě.

ČTK