Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy se perou o brigádníky a zvyšují hodinovou mzdu. S náborem lidí pro vánoční provoz začaly už koncem léta

Dopravci hledají posily na vánoce (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravci hledají posily na vánoce (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vánoce znamenají pro tuzemské sklady, přepravce a prodejce největší nápor práce za celý rok. Všichni se tak snaží získat tisíce „pomocných rukou“ navíc, aby byly dárky či dopisy dopraveny adresátům včas. Najít ale skladníky, lidi na balicí linky nebo kurýry v době rekordně nízké nezaměstnanosti, je velmi obtížné.

Firmám tak nezbývá než brigádníkům výrazně zvýšit mzdy a začít s jejich náborem dříve. Například odměna u České pošty letos dosahuje pro brigádníky až na 170 korun za hodinu. Loni podnik platil 145 korun a ještě o rok dříve jen 110 korun za hodinu. Americký internetový prodejce Amazon zase zvýšil od září základní mzdu ve svém skladu v Dobrovízi o 15 korun na 150 korun za hodinu.

„Lidé mají navíc možnost získat až deset procent finanční bonus v závislosti na individuální docházce a výkonnosti provozu,“ říká Miroslava Jozová, PR manažerka Amazonu pro region střední a východní Evropy.

Za práci ve skladu nabízí 150 korun za hodinu také největší tuzemský internetový prodejce Alza.cz. Odměna se však může do Vánoc ještě zvednout. „Počítáme s navýšením mzdy až na dvě stě korun za hodinu,“ říká Marek Premus, personální ředitel Alza.cz. Rozvážková společnost Rohlík.cz, která nyní hledá kurýry a lidi do skladů, platí brigádníkům mezi 150 až 200 korunami za hodinu.

Do kdy zařídit dary pod stromeček

Přepravní služby

  • Česká pošta do 18. prosince
  • PPL do 17. prosince
  • GLS do 17. prosince
  • DPD CZ do 14. prosince
  • Geis do 14. prosince

E-shopy

  • Heureka.cz do 16. prosince
  • MALL do 14. 12 až 17. 12 při využití přepravců. Osobně i do 23 .prosince.
  • Alza.cz do 17. prosince s využitím přepravce. Do 22. na pobočkách a v AlzaBoxech.

„Mzdy předvánočních brigádníků musí být výrazně vyšší, než mají lidé na dlouhodobé úvazky, protože by se jinak nikdo nepřihlásil. Zájem studentů o brigády dlouhodobě klesá a aktuální ekonomická konjunktura usnadňuje hledání dlouhodobé a lepší práce. Na vánoční brigády se tedy hlásí hlavně lidé pracující v jiných sektorech, ovšem za nižší mzdy,“ říká Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu společnosti ManpowerGroup. Typicky si před Vánoci odskočí někam do prodeje či skladu například zaměstnanci restaurací, lidé pracující v zemědělství nebo stavebnictví. „Setkáváme se i s lidmi, kteří si vezmou dovolenou, aby si jinde vydělali víc,“ doplnil Halbrštát.

Čechy jsou přitom k brigádníkům o něco štědřejší než Morava a Slezsko. Je to hlavně kvůli tomu, že nejvíc skladů a logistických parků je právě kolem českého hlavního města.

Čechy jsou nejštědřejší

Podle dat ManpowerGroup se hodinová mzda brigádníků v Čechách pohybuje v průměru v rozmezí mezi 120 až 130 korunami. „V Praze a okolí jsme zaznamenali roční růst průměrné mzdy brigádníka ze 130 na 150 korun za hodinu. Není však výjimkou, že kvalifikovaný zaměstnanec získá mzdu výrazně vyšší než 200 korun za hodinu. Na Moravě si brigádník v průměru vydělá asi 120 korun za hodinu a Slezsko nabízí průměrnou hodinovou mzdu sto až 110 korun,“ tvrdí Jiří Halbrštát. Aktuálně je v nabídce přes 2000 brigád a jejich počet se zvyšuje každým dnem.

Firmy přitom kvůli Vánocům nabraly tisíce lidí a další ještě nabírat budou. Navíc některé z nich začaly s klasickým předvánočním náborem dříve než v minulosti.

Například Česká pošta chce celkem na předvánoční provoz nabrat asi pět tisíc brigádníků. Loni jich potřebovala tři tisíce.V minulosti se ale stávalo, že předvánoční brigádníky vyfoukla poště konkurence, například v podobě nové vzniklých skladů, jako je ten Amazonu v Dobrovízi. „Vzhledem k tomu, že na trhu práce je na typových pozicích, které poptáváme, prakticky nulová nezaměstnanost, potýká se s problémy při nabírání lidí celé odvětví. I proto jsme začali letos náborovou kampaň dříve než loni,“ připouští mluvčí pošty Matyáš Vitík. „Teď máme přes 4000 lidí. Na těch 5000 tisíc se ještě dostaneme,“ doplnil Vitík.

Některé společnosti dokonce ve snaze získat před Vánoci více pracovníků mobilizují vlastní zaměstnance, kteří jinak dělají úplně jinou činnost. „Pro vykrytí kapacit prodejen se v rámci již tradiční akce Pomocné ruce zapojují i další zaměstnanci, kteří běžně pracují třeba v marketingu nebo v IT. Po odpovídajícím proškolení tak jsou připraveni zapojit se podle rozpisu na prodejnu podle vlastního výběru a kapacit,“ říká Táňa Lálová mluvčí společnosti Mall Group.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...