24. dubna 2014 12:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy se přou o hořické trubičky. Miletínské podle úřadu nejsou pravé

Výroba ve firmě Pravé hořické trubičky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba ve firmě Pravé hořické trubičky. | foto: MAFRA – Michal Klíma

MILETÍN Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala firmě Pravé hořické trubičky z Miletína na Jičínsku používat na obalech trubiček logo "Pravé". Klamala by tím prý zákazníky. Firma, která je lídrem ve výrobě hořických trubiček, tvrdí, že takové rozhodnutí je pro ni likvidační.

Obaly s dominantním logem "Pravé" smí firma podle verdiktu inspekce používat jen do konce června. Uvedl to deník MF DNES v příloze pro hradecký kraj. Firma také na výrobcích nesmí používat označení "diabetické" a "TFA Free".

Použití slova Pravé v hlavním zorném poli obalu podle inspekce navozuje u spotřebitele mylnou domněnku, že charakter potravin uváděných na trh je pravý. Firma zaměstnávající asi 50 lidí má na skladech původní obaly na rok dopředu, se žádostí o prodloužení jejich používání neuspěla.

Pravé hořické trubičky z Miletína se budou muset přejmenovat na Dobré.

Pravé hořické trubičky z Miletína se budou muset přejmenovat na Dobré.

"Vnímáme to jako konkurenční boj, do kterého se vložil státní úředník. Obaly v hodnotě 850 000 korun budeme muset zlikvidovat," uvedl obchodní ředitel firmy Jaromír Topolský.

Dodal, že kontrolní orgány ve firmě za posledních osm let žádné pochybení neshledaly. Firma nově dá na obaly logo "Dobré z Miletína", které bude graficky podobné dosavadnímu logu.

Spor o ztužené tuky

Miletínská firma se nedávno dostala i do sporu s výrobci trubiček z nedalekých Hořic, a to kvůli používané receptuře. Miletínští do náplní trubiček nedávali ztužené rostlinné tuky, jak stálo v receptuře schválené Evropskou unií.

Místo nich používali rostlinné tuky bez zdraví škodlivých transmastných kyselin a výrobky označovali "TFA Free". Firma byla v lednu za porušování receptu vyloučena z osmičlenného Sdružení výrobců hořických trubiček.

Nyní je situace ohledně receptury jiná. Po České republice schválila několik let starý požadavek Sdružení výrobců na změnu používaných tuků i Evropská unie. Jiné než jen ztužené tuky tak mohou už zhruba měsíc používat do náplní trubiček i ostatní výrobci, kteří předtím odmítali porušovat platné zákony.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz