Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy se zajímají o kurzarbeit. Žádost o peníze ale zatím nepodaly

Kurzarbeit: řešení nebo nesmysl? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurzarbeit: řešení nebo nesmysl? | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemské firmy se ptají na úřadech práce na podmínky získání peněz na vzdělání a mzdy svých pracovníků, ale žádosti o účast v projektu Vzdělávejte se pro stabilitu zatím nepodávají. Vyplývá to z ankety na krajských úřadech práce.

Zaměstnavatelé ze všech krajů kromě Prahy mohou začít podávat žádosti ode dneška. Cílem projektu zvaného rovněž 'kurzarbeit po česku' je snaha udržet zaměstnanost v podnicích a posílit odborné znalosti zaměstnanců.

V Libereckém kraji zatím nikdo žádost o dotace nepodal. "Je ještě brzy, firmy musí řadu věcí doložit a to nejde ze dne na den," řekla ředitelka libereckého krajského úřadu práce Hana Polmová. V Libereckém kraji nejsou podobné programy ničím novým, už v letech 2009 a 2010 rozdělil úřad práce desítky milionů korun na podporu vzdělávání zaměstnanců ve firmách, které měly v době krize ekonomické problémy a hrozilo jim propouštění. Program využívaly hlavně sklářské firmy, ale i dodavatelé dílů pro automobilový průmysl. "Teď jsou ale pravidla přísnější," podotkla Polmová.

ČTĚTE TAKÉ:

Na jesenickém úřadu práce se dnes podle jeho ředitele Martina Viterny nikdo do projektu nepřihlásil. Se žádostí nikdo nepřišel ani na úřad práce v Olomouci. "Na projekt se již jeden zaměstnavatel z Olomouce dotazoval, dnes ale nikdo žádost nepodal," uvedla vedoucí oddělení trhu práce Olga Pacáková.

Podobná je situace v Pardubickém kraji. "Měli jsme mnoho dotazů, ale žádnou oficiálně podanou žádost," řekl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Petr Klimpl. Podle něj jsou podmínky pro získání peněz velmi náročné.

Také podle mluvčí karlovarského úřadu práce Veroniky Dankanicsové se firmy na možnost kurzarbeitu po česku zajímají a na úřad telefonují. "Když ale zjistí, jaké podmínky je třeba splnit, tak zatím žádosti nepodávají," doplnila Dankanicsová. Asi největší překážkou je prý to, že zaměstnavatel musí alespoň měsíc fungovat v režimu částečné zaměstnanosti.

Pro první fázi projektu je určeno 400 milionů korun z evropských fondů. Po vyhodnocení výsledků se předpokládá uvolnění dalších až 400 milionů korun.

Projekt 'Vzdělávejte se pro stabilitu'

  • Projekt umožní firmám získat finanční příspěvek na odborný rozvoj zaměstnanců, včetně příspěvku na mzdové náklady vzdělávaných pracovníků.
  • Podpora bude poskytována šest měsíců s možností prodloužení na 12 měsíců.
  • Maximální měsíční mzdový příspěvek bude 31 000 Kč na jednoho zaměstnance.
  • Do projektu se může přihlásit zaměstnavatel, který v posledním čtvrtroce prokáže, že má meziroční pokles tržeb o jednu až tři pětiny, a který musel poslední měsíc kvůli nedostatku zakázek nechávat část svých pracovníků doma. Firma tedy musí prokázat, že nemá pro své lidi práci alespoň na jeden až tři dny v týdnu. O podmínkách účasti na vzdělávání uzavře zaměstnavatel se zaměstnancem dohodu. Účast zaměstnanců v projektu bude dobrovolná.
,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.