19. července 2010 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy šetří na 'služebkách'. V kurzu jsou videokonference

Videokonference - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Videokonference - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští obchodníci loni podnikli 2,3 milionu služebních cest, což je meziročně o 35 procent méně. Je to také nejnižší číslo minimálně od roku 2003 a propad pokračuje i letos. Firmy preferují videokonference.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a některých pojišťoven. U zahraničních obchodních cest byl loňský propad téměř čtyřicetiprocentní. Místo cestování se začínají prosazovat videokonference.

"Mezi prvním pololetím roku 2009 a 2010 došlo k propadu o dalších 11,5 procenta. Za dva roky se tak počet lidí, kteří se pojišťují při cestě do zahraničí, snížil prakticky na polovinu," uvedl manažer cestovního pojištění ČSOB Pojišťovny Vít Janouch. Podle něj firmy začaly s příchodem finanční krize výrazně šetřit a zaměstnance vysílají na služební cesty jen v nejnutnějších případech.

Videokonference jako řešení

Krize je tak jedním z faktorů, které nahrály dalšímu rozvoji konferencí na dálku za pomoci moderní techniky. Firmy podnikající v tomto oboru odhadují, že zájem o videokonference roste v tuzemsku v posledních letech o čtvrtinu ročně. Letos zřejmě celkové tržby přesáhnou 300 milionů korun.

Podle ředitele rozvoje české pobočky Cisco Petra Růžičky mohou videokonference řešit například případy nenadálých událostí, jako bylo letos omezení leteckého provozu kvůli prachu z islandské sopky. "Podle naší studie vzroste celkový objem internetových přenosů do roku 2013 přibližně 3,5krát," uvedl nedávno Růžička.

Analytická firma Gartner předpokládá, že Češi letos za software pro webové konference a další programy pro spolupráci na dálku utratí 2,4 milionu dolarů, tedy přes 50 milionů korun, za tři roky by to měly být čtyři miliony dolarů.

ČTK