1. června 2009 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy šetří, spotřeba elektřiny byla nejnižší od roku 2001

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA Během letošního dubna se v Česku spotřebovalo nejméně elektřiny minimálně od roku 2001. Ve čtvrtém letošním měsíci tuzemské podniky a domácnosti využily 4,3 terawatthodiny proudu, což je meziročně o 15,5 procenta méně. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu, který data o spotřebě sleduje právě od roku 2001.

Hospodářská krize a pokles výroby zasáhly nejvíce skupinu velkoodběratelů, do níž patří především velké průmyslové podniky. Jejich dubnová spotřeba meziročně klesla o pětinu na 2,5 TWh. Elektřinu využívaly méně i domácnosti, jejichž spotřeba se meziročně snížila o desetinu na téměř 1,1 TWh.

Za první čtvrtletí letošního roku klesla v Česku spotřeba elektrického proudu v porovnání se stejným obdobím loňska o 3,6 procenta. Po odečtení klimatických vlivů je propad šestiprocentní.

Také výhledy na celý letošní rok počítají s propadem poptávky po proudu.

Podle odborníků by mohla spotřeba klesnout o tři až osm procent. Například podle Deana Brabce z mezinárodní poradenské firmy Arthur D. Little by kvůli propadu průmyslové výroby mohl odbyt klesnout o šest až osm procent, analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák očekává snížení odběru o tři procenta. Energetická společnost ČEZ podle dřívějších odhadů počítá s propadem o tři až čtyři procenta.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.