Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Firmy stahují z Česka miliardy, proud investic zeslábl

Ekonomika

  8:01
PRAHA - Česko neroste, tak proč zde investovat, říká si stále víc zahraničních investorů. Jak ukazují aktuální statistiky zveřejněné Českou národní bankou, příliv zahraničního kapitálu loni téměř vyschl.

Stodolarové bankovky foto: Reuters

Ještě v roce 2010 převýšily přímé zahraniční investice v Česku hodnotu 41 miliard korun. Loni to bylo již jen 7,2 miliardy korun, nepočítámeli do objemu investic reinvestovaný zisk. Tedy část zisku, který zahraniční vlastníci ponechali v českých dceřiných firmách.

Důvodů je víc. Prvním z nich jsou finanční potřeby zahraničních mateřských společností. Těmuž nestačí „jen“ vyplácení vysokých dividend. Stále častěji snižují základní kapitál českých dceřiných firem nebo si nechávají předčasně splácet poskytnuté úvěry.

INFOGRAFIKA: Kam směřují investice ze zahraničí

invest

„Řada zahraničních investorů v poslední době stáhla z Česka volné prostředky, které pak využila na úrovni celé skupiny například k restrukturalizaci financování nebo k investicím v jiných zemích,“ vysvětluje partner poradenské firmy KPMG Česká republika Jan Linhart.

Není proto divu, že peníze z Česka stahují často investoři ze zemí, jako je Belgie, Francie, Itálie či Irsko. Jak se zdá, letos tento trend neustává. Například Telefónica Czech Republic na konci února oznámila, že sníží základní kapitál o třináct procent, aby udržela dividendu 40 korun na akcii. To v praxi znamená, že kapitál podniku klesne o 4,2 miliardy korun, z toho více než dvě třetiny poputují mateřské společnosti Telefónica do Španělska.

Používají se však i méně solidní způsoby, jak z českých firem stáhnout peníze. „Finančně vyprahlé mateřské podniky zpravidla sahají k levnějším variantám, než je výplata dividendy. Příkladem může být předfakturace za poradenské služby,“ zmínila analytička firmy Čekia Petra Štěpánová.

V kurzu jsou teď jiné země

Mezinárodní společnosti si též nemohly nevšimnout, že růst české ekonomiky se přinejmenším pro letošní rok zastavil. „Obecně platí, že rostoucí ekonomika přitahuje nové investice, které pak umožňují další růst,“ vysvětluje Jan Linhart.

V kurzu jsou teď zkrátka jiné země. Například Brazílie loni přilákala rekordní přímé zahraniční investice ve výši 69 miliard dolarů, letošní příliv tamní centrální banka odhaduje na dalších 50 miliard dolarů. Srovnejme si tato čísla s loňským přílivem 409 milionů dolarů do Česka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Svou roli hraje i životní cyklus investic. Zájem zahraničních investorů o Česko vrcholil v letech 1999 až 2007. Nyní je čas získat investované miliardy nazpět. „Pokud by stát měl bránit tomuto vývoji, jen stěží bychom od konce 90. let mohli být příjemci masivních investic, které se staly zdrojem rychlého růstu naší ekonomiky po většinu minulé dekády,“ zdůraznil ekonomický expert poradenské firmy Deloitte Luděk Niedermayer.

Není proto divu, že stahování kapitálu se vyskytuje nejvíc v sektoru automobilového průmyslu, který byl v minulém desetiletí tahounem zahraničních investic do Česka. Jen loni firmy z jmenovaného sektoru poslaly vlastníkům do zahraničí přes 21 miliard korun.

Za poklesem Belgie je VGP

Loňský výsledek investičních toků ovlivnilo několik velkých obchodů s nemovitostmi. Například belgická developerská skupina VGP prodala značnou část svých průmyslových a skladovacích hal britským investičním fondům, což se ve statistikách projevilo jako pokles belgických a nárůst britských investic v Česku.

Zvláštní kapitolu též tvoří investoři se sídlem v daňových rájích nebo zemích s příznivějšími zákony pro podnikání. Za značnou částí nizozemských, kyperských či maltských investic tak stojí čeští miliardáři Petr Kellner, Pavel Tykač a Karel Komárek nebo československé investiční skupiny J&T a Penta.

S aktivitami dvou zmíněných skupin zřejmě souvisí i nebývale vysoký loňský přeliv kapitálu ze Slovenska do Česka v objemu téměř 20 miliard korun.

Autor: