14. listopadu 2011 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy stráví nad daňovými formuláři 557 hodin ročně

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto: Lidové noviny

PRAHA České podniky stráví vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů v průměru 557 hodin ročně, což je stejně jako loni.

Vyplývá to ze studie Světové banky a firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení.

Česko letos proti předchozímu roku usnadnilo svůj daňový systém a ve světovém žebříčku si polepšilo ze 128. místa na 117. místo, stále patří jeho daňový systém k časově nejnáročnějším.

Horší je to jen v Polsku a na Slovensku

Nejjednodušší daňové systémy na světě mají Maledivy, Katar a Hongkong. Ve středoevropském regionu mají složitější systém než Česko Polsko a Slovensko.

Studie PwC a Světové banky: Jak se platí daně
ZeměCelkové pořadíPočet hodin práce(hod./rok)Počet daňových plateb za rok
Maledivy1.03
Katar2.363
...
Hongkong3.803
USA69.18711
Německo86.22112
Maďarsko114.27713
ČR117.5578
Polsko127.29629
Slovensko129.23131

Zdroj: www.pwc.com

"Hodnocení České republiky se díky dosavadnímu reformnímu úsilí vlády mírně zlepšilo. Celková 117. příčka však není zrovna místo, kde bychom chtěli náš daňový systém vidět. Studie Paying Taxes tak ukazuje, jak moc důležité je pro zjednodušení daňového systému, a tím nakonec i zlepšení našeho umístění, úspěšné spuštění tzv. jednotného inkasního místa," uvedl Peter Chrenko z PwC Česká republika.

Hlavně stabilitu

České firmy by podle něj uvítaly konzistentní používání daňových pravidel, zejména jejich stabilitu. "Přibližně 120 novel zákona o daních z příjmů za 18 let jeho existence představuje nepochybně značný dluh vůči našim poplatníkům," upozornil Chrenko.

V počtu daňových plateb Česko skončilo na 17. místě s průměrnými osmi platbami za rok, loni to byla 40. příčka s 12 platbami. Naopak v pořadí podle času potřebného na daňové povinnosti letos ČR obsadila až 169. pozici, o dvě místa níže. Globálně společnosti platí v průměru devět plateb.

Reformy, které zjednodušují placení daní, zavedly v uplynulém období čtyři země EU, a to Česká republika, Řecko, Finsko a Rumunsko, uvedla PwC.

Studie ukázala, že výběr příspěvků na sociální zabezpečení mimo daňovou správu prodlužuje čas na plnění daňových povinností v průměru o 30 procent. Naopak podávání daňových přiznání prostřednictvím internetu snižuje tento čas potřebný o desítky procent.

Lidovky.cz, ČTK