Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
9. září 2018 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy tahají do práce důchodce, kvůli rekordnímu nedostatku zaměstnanců

Firmy čím dál častěji zaměstnávají důchodce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firmy čím dál častěji zaměstnávají důchodce. | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku roste počet důchodců, kteří pracují alespoň na částečný úvazek. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Důvodem je hlavně rekordní nedostatek vhodných uchazečů na trhu práce. „Tento tlak nutil zaměstnavatele nabízet flexibilní formy zaměstnání,“ popisuje expert ČSÚ Dalibor Holý.

V současnosti si vydělává historicky nejvíce osob. Ekonomicky aktivních je 75 procent obyvatel mezi 15 a 64 lety. To se projevuje hlavně v koupěschopnosti obyvatel – víc jich pracuje, zároveň si více vydělávají.

Čísla z úřadů práce naznačují, že výdělky mohou dál růst. Firmy nabízejí přes 300 tisíc pracovních míst. I když zdaleka není tolik nezaměstnaných, statistici předpokládají, že je v Česku stále kde brát nové pracovníky.

Sto tisíc ochotných

Na trhu je nejen 200 tisíc lidí, kteří si práci hledají, ale také více než sto tisíc těch, kteří jsou sice bez práce, ale žádnou si aktivně nehledají ani nejsou v evidenci úřadu práce. V dotaznících ale uvádějí, že jsou ochotni začít pracovat, pokud se najde zajímavá příležitost. Jde například o ženy v domácnosti nebo lidi, kteří mají jiný příjem.

Firmy tak mají čistě teoreticky stále kde brát. V jednotlivých regionech se ale situace výrazně liší. Jednoznačnou jedničkou v tvorbě nových pracovních míst je Praha, kde už je nyní nejnižší nezaměstnanost. Mzdy pak nejrychleji rostou ve Středočeském kraji, tedy tam, kde jsou po Praze druhé nejvyšší.

Mzdy však míří vzhůru prakticky ve všech oborech i regionech. Detailní pohled ale ukazuje, že desetina zaměstnanců si nevydělá ani 13 tisíc korun měsíčně. Toto číslo se o něco zlepšilo, když se v posledních měsících přidávalo hlavně na těch hůře placených pozicích. Například v obchodě a službách podle informačního systému o průměrných výdělcích mzdy vzrostly o 13,4 procenta.

Muži berou stále více

I nadále si muži vydělávají výrazně více než ženy. Jejich střední mzda byla téměř 30 tisíc korun, tedy o více než pětinu vyšší než u opačného pohlaví. Zatímco u těch nejhůře placených profesí znevýhodnění žen prakticky není znát a jsou odměňovány podobně špatně, u lukrativnějších pozic už je rozdíl patrný.

„Oblast vysokých výdělků je u mužů neporovnatelně vyšší než u žen,“ konstatuje Holý. Nejlépe placená desetina žen si vydělá více než 43 700 korun, nejlépe placená desetina můžu má na výplatních páskách přes 58 600.

Rozdíly se ale nyní zmenšují, mzdy žen na všech úrovních výdělků rostou rychleji než mužům. Není to ale tím, že by se selektivně přidávalo ženám. Důvodem je mimo jiné aktuálně dvouciferný růst mezd ve školství, zdravotnictví a státní správě.

Rozdíly mezi pohlavími jsou tak do značné míry ovlivněné tím, ve kterých oborech se právě více přidává a kde se propouští nebo naopak nabírají noví pracovníci.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...