Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy vyhlásily bojkot korupci v Rusku. Na úplatcích ušetří biliony

Dmitrij Medvědev a Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dmitrij Medvědev a Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Mezinárodním firmám, které působí na ruském trhu, došla trpělivost s vysokou mírou korupce, se kterou se zde při svém podnikání setkávají. V korupčním seznamu mezinárodní organizace Transparency International se Rusko loni umístilo na 146. místě ze 180 hodnocených zemí. Organizace uvádí, že se zde každý rok vyplatí na úplatcích až 300 miliard dolarů (téměř 5,7 bilionu korun).

Ikea: úplatek nedáme, nedáme a nedáme

Bující korupci na všech úrovních považují firmy spolu s přebujelou byrokracií za nejpalčivější problém. Například švédský nábytkářský řetězec IKEA vyhlásil, že odmítá uplácet ruské úředníky. Její obchod v Petrohradě musel být vybaven dieselovými agregáty, protože firma nehodlala zaplatit úplatky za připojení k elektrické síti. Právě rozčarování z praktik panujících v Rusku pak bylo jedním z důvodů, proč IKEA oznámila, že přehodnotila plány na otevírání nových obchodů.

Více než padesát firem, které jsou sdruženy v Rusko-německé obchodní komoře, včetně společností Siemens, Deutsche Bank, Deutsche Bahn nebo vydavatelství Axel Springer AG, proto přišly s vlastní iniciativou a podepsaly dohodu, ve které se zavázaly nejen, že nebudou nabízet úplatky, ale kromě toho se budou iniciativně podílet na vytváření a zavádění protikorupčních opatření.

Stalo se tak přitom několik dní poté, co ruský prezident Dmitrij Medveděv vyhlásil svůj nový protikorupční plán a podepsal výnos o Národní strategii čelení korupci a Národním plánu čelení korupci v letech 2010-2011.

Podle Michaela Harmse, výkonného ředitele Ruskoněmecké obchodní komory, je však pouhá shoda náhod, že mezinárodní společnosti podepsaly svou antikorupční dohodu právě nyní. "Pracovali jsme na dohodě půl roku a nebyli bychom schopni vytvořit ji za týden," řekl Harmes BBC. Naopak zdůraznil, že německé společnosti byly první, kdo stanovil kolektivní opatření proti korupci. Harmes také připustil, že bojovat s korupcí v Rusku bude velice těžké a vymýtit se ji pravděpodobně podaří až v dlouhodobém horizontu.

Podobně skeptická je i Elena Panfilová, šéfka ruské pobočky Transparency International, která dohodu firem označila spíše za dobrou než špatnou. Dodala, že bez uplácení mohou mít firmy v Rusku dost vážné problémy se svým fungováním. Každá firma se v Rusku totiž podle ní může dostat do situace, kdy sice nechce dát úplatek, ale musí, aby mohla v zemi dále podnikat. Podobné situace přitom tato dohoda firem neřeší.

Kdo jsi bez viny, hoď kamenem...

I mezi nadnárodními firmami se najdou takové, které uplácejí ve velkém. Ruské, německé a americké úřady v současnosti vyšetřují amerického výrobce počítačů Hewlett-Packard, který je podezřelý z toho, že před několika lety ve snaze získat velkou zakázku zaplatil na úplatcích desítky milionů dolarů. Mluvčí Hewlett-Packard minulý týden uvedl, že společnost bude nadále plně spolupracovat s úřady při vyšetřování této záležitosti.

Druhý korupční skandál se týká německého výrobce automobilů Daimler, který se na začátku dubna dohodl s USA na mimosoudním vyrovnání. Německá automobilka zaplatí pokutu ve výši 185 milionů dolarů, což představuje dvojnásobek zisku z prokázaných špinavých obchodů. Automobilka se přiznala, že 10 let uplácela nejen v Rusku, ale i v dalších zemích vládní úředníky, aby se dostala k lukrativním zakázkám.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...