Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akceschopná vláda je téměř nemožná, hodnotí výsledek voleb firmy

Recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recese | foto: Shutterstock

PRAHA Výsledek předčasných voleb podle podnikatelů a podnikatelských svazů očekávanou stabilitu nepřinesl, obávají se zdlouhavých povolebních vyjednávání a dopadu na ekonomiku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikateli a manažery firem.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka výsledek voleb očekávanou stabilitu zemi nepřinesl, povolební jednání budou podle něj určitě složitá. Podnikatelé si od předčasných voleb slibovali, že jejich výsledky umožní vytvoření silné a funkční vlády, která by pomohla nastartovat ekonomiku a zajistila by stabilitu podnikatelského prostředí. "Nestalo se tak a výsledek ukazuje opak," uvedl Hanák. ČR si podle něj už nemůže dovolit opakování hluboké politické nestability, která zemi sráží v mezinárodní konkurenceschopnosti, připravuje o miliardové prostředky z Bruselu a o image.

Generální ředitel Hamé Martin Štrupl označil výsledek voleb za očekávané zklamání. "Volby nic nevyřešily, snad kromě potlačení ambicí prezidenta více ovlivňovat politické dění. Do Sněmovny se dostalo až příliš mnoho politických stran. Parlament tak nyní bude ještě více roztříštěný než dosud, a sestavit funkční, dlouhodobě stabilní akceschopnou vládu bude velmi těžké, skoro nemožné," řekl ČTK Štrupl.

"Blahopřeji panu Babišovi a věřím, že mě i všechny ostatní nezklame," řekl ČTK majitel Student Agency Radim Jančura, jenž jej podporoval. Podle ředitele Madety Milana Teplého by dobrý výsledek strany Andreje Babiše měl být pro podnikatelský sektor pozitivní.

Podpora podnikatelské sféře

Dle prezidenta Unie dovozců a výrobců lihovin (UVDL) Petra Pavlíka voliči vyjádřili výraznou podporu podnikatelské sféře. "Tuto podporu vidím v hlasech, které dali hnutí Ano podnikatele Andreje Babiše. A také v podpoře straně Úsvit s lídrem Tomiem Okamurou, který je také vnímán jako zástupce podnikatelské sféry. Myslím, že tím voliči vyjadřují nutnost podpory podnikatelské sféry obecně a nutností podpory české ekonomiky," uvedl Pavlík.

I podle generálního ředitele holdingu ZVVZ Miloslava Máchy volby očekávanou stabilitu nepřinesly. "Je to tak rozložené, že bude velmi komplikované sestavit vládu. Obávám se, jestli nás nebudou čekat v nejbližší době další předčasné volby. Ve státě, kde je nestabilita, kdy nemá vláda patřičný mandát, tak to přenáší nestabilitu i do podnikatelského sektoru," uvedl Mácha. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka se obává, jak budou postupovat povolební vyjednávání o koalici. "Pokud pan Babiš dodrží slovo a nevstoupí do vlády, tak silně pochybuju, že se podaří vládu sestavit. A pokud ano, tak to bude kombinovaná vláda, která bude vládou kompromisů, a tak by vypadalo potom i to vládnutí, což není pro podnikatele dobrá zpráva," uvedl Juračka.

"Voliči odmítli, až na Úsvit, ty extrémně populistické strany, což je pro nás dobře, protože silniční doprava je často obětí populismu politiků," komentoval výsledky Martin Špryňar ze Sdružení automobilových dopravců ČESMAD.

Podpora konkurenceschopnosti

Automobilka Škoda Auto nechtěla konkrétní výsledky voleb komentovat. "O výsledku voleb rozhodli občané v demokratickém hlasování. Chtěl bych tedy tímto spíše vyzvat všechny úspěšné politické strany, aby se zasadily o podporu konkurenceschopnosti českého průmyslu a zvyšování kvality podnikatelského prostředí," uvedl člen představenstva společnosti Bohdan Wojnar.

"Pro nás bude důležité, jak se nová vláda postaví k případným změnám zákona o dani z přidané hodnoty, který má dopad na každého českého podnikatele, a potvrzení nabytí účinnosti občanského zákoníku k 1. lednu 2014," uvedl country manažer Allegro Group Jan Jírovec. Podle šéfa Odborového svazu KOVO Josefa Středuly sice někteří lídři stran mohou hovořit o vítězství, ale ČR o vítězství hovořit nemůže. "Důvod je zřejmý. Bude velice složité sestavit stabilní vládu se stabilním programem a jasnou vizí pro ČR. Doufám jen, že kompromisy, které bude muset nová vláda naplnit, nebudou velmi krvavé," uvedl Středula.

"Myslím si, že bude muset dojít (při sestavování vlády) k velkým kompromisům a je to velká pohra levice na to, že jsme tady měli dvě doslova neschopné pravicové vlády," dodal předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?