20. dubna 2011 20:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy zrychlují hon na osobní data lidí

Úřednice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřednice - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA K osobním datům občanů má v Česku přístup již téměř 37 tisíc firem. Jen v loňském roce se o možnost shromažďovat tyto údaje přihlásilo u Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) 4 037 firem, o 23 procent více než v roce předchozím.

 Úřad loni zaregistroval 3 576 firem, což představuje v meziročním srovnání 25procentní nárůst. Na konci roku 2010 registroval ÚOOÚ 36 940 firem, které mají oprávnění nakládat s osobními daty občanů.
 

Čtěte také:

Osobní údaje o lidech a jejich nákupních preferencích sbírají firmy kvůli tomu, aby jim dokázaly efektivněji nabízet vlastní služby a produkty. K získání údajů firmy využívají věrnostní programy nebo různé slevové akce, v jejichž rámci jim občané sami informace poskytují. "Snadno sbírat a zpracovávat data umožňuje zejména rozmach internetového podnikání," upozorňuje Tomáš Hájek, výkonný ředitel Asociace direct marketingu a zásilkového obchodu.

Stále více firem získává informace o zákaznících i analýzou telefonních hovorů. Některé dokonce uvažují o investici do speciálního detektoru hlasu, který dokáže z nahrávky odhalit přibližný profil volajícího i jeho emoční rozpoložení.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?