19. ledna 2014 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fischer prý přesvědčoval ČEB, chtěl bez tendru prodat problémové úvěry

Bývalý ministr financí Jan Fischer s expremiérem Jiřím Rusnokem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ministr financí Jan Fischer s expremiérem Jiřím Rusnokem | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí v demisi Jan Fischer údajně přesvědčoval vedení České exportní banky (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) k prodeji dluhu za ruskými sklárnami bez výběrového řízení. Proti transakci se ale postavil premiér Jiří Rusnok.

Nevýhodnými smlouvami na úvěry v hodnotě miliard korun se nyní zabývá policie. Informuje o tom týdeník Euro.

Podle týdeníku Euro si Fischer šéfy obou institucí povolal před prosincovým zasedáním dozorčí rady, na které se mělo projednávat, co banka a pojišťovna s problematickými úvěry provedou. Na schůzce, kterou týdeníku potvrdily čtyři na sobě nezávislé zdroje, Fischer ředitele údajně nabádal, aby byla pohledávka prodána bez výběrového řízení. Exportní banka po Rusnokově zásahu nakonec 20. prosince vypsala výběrové řízení na prodej několika pohledávek.

Jedná se o spekulace, tvrdí ministerstvo

Jednání o prodeji dluhu bez výběrového řízení odmítl mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek. "Ministerstvo financí zásadně nekomentuje a nevyjadřuje se k neoficiálním zjištěním médií a zvláště pak, pokud nejsou uvedeny jejich zdroje," řekl.

Policie zasahuje v České exportní bance a ve státní pojišťovací společnosti EGAP

"Jedná se o ničím nepodložené spekulace. Česká exportní banka má svoje statutární orgány, do jejichž práce předseda vlády nijak nezasahuje," doplnila mluvčí vlády Jana Jabůrková.

Euro dále uvedlo, že přes firmu MC Triton začal řešit problematické úvěry v Rusku manžel neúspěšné kandidátky na prezidentku Jany Bobošíkové a podnikatel ve sklářském průmyslu Pavel Bobošík.

Protikorupční policie v uplynulém týdnu zasahovala v sídlech ČEB a EGAP (VÍCE ČTĚTE ZDE). Policisté si vyžádali materiály k obchodním případům z let 2005 až 2011. Podle aktuálních informací Eura zájem detektivů vzbudil mimo jiné prodej tří Boeingů 737 do Arménie, výstavba akvaparku v Gruzii (PSJ Jihlava), apartmánů v Tunisku (PSJ Jihlava), developerské aktivity společnosti ECM v Číně nebo cementárna ve Vietnamu (Inekon Group).

VŠE o akci ČTĚTE ZDE

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!