7. května 2012 13:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fiskální pakt je uzavřený, vzkazuje do Francie Merkelová

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: APČTK

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová považuje pakt o rozpočtové disciplíně v Evropské unii za uzavřený a odmítá jeho opětovné projednávání, jak požaduje nově zvolený prezident Francie François Hollande.

Merkelová nicméně zdůraznila, že s novým šéfem Elysejského paláce bude úzce spolupracovat a v Německu ho přivítá s otevřenou náručí.

"Jsem toho názoru, že fiskální pakt není k dispozici. Byl projednán, podepsán 25 státy, Řecko a Portugalsko ho ratifikovaly... Nemyslím si, že bychom v Evropě po každých volbách, ať už v malých nebo velkých státech, měli všechno, co bylo předtím uzavřeno, znovu dávat k dispozici. To bychom nemohli v Evropě dál pracovat," uvedla Merkelová k požadavku Hollanda na nové projednání smlouvy, kterou se většina vlád EU zavázala dodržovat přísná rozpočtová pravidla a snižovat zadlužení. Nepřipojily se k ní jen Británie a Česko.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsem pevně přesvědčena, že fiskální pakt je uzavřený a teď se musí pracovat na dalších věcech," dodala kancléřka. Připomněla současně, že o dalším Hollandově požadavku na větší podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti v EU evropští státníci jednali už na lednovém summitu v Bruselu.

K vzájemnému telefonátu po Hollandově nedělním zvolení Merkelová prozradila, že se s novým francouzským prezidentem shodla, že budou "dobře a intenzivně spolupracovat" a že se chtějí po jeho nástupu do úřadu co nejdříve sejít.

PŮL FRANCIE JÁSÁ, DRUHÁ PLÁČE. VYHRÁL HOLLANDE

Vláda Nicolase Sarkozyho je u konce.

"Chci říct, že Françoise Hollanda v Německu přivítám s otevřenou náručí a povedeme intenzivní rozhovory, protože německo-francouzská spolupráce je pro Evropu zásadní," prohlásila Merkelová. Před francouzskými volbami ale odmítla v Berlíně socialistu Hollanda přijmout a veřejně podporovala jeho protikandidáta, dosluhujícího konzervativního prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Lidovky.cz, ČTK