30. června 2015 22:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Agentura Fitch snížil rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma

Co se stane s řeckou státní pokladnou? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co se stane s řeckou státní pokladnou? | foto: Reuters

ATÉNY Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecko hlouběji do spekulativního pásma na CC, což znamená velmi nízkou perspektivu splacení. Důvodem je krach jednání s věřiteli a vyhlášení referenda.

Přerušení jednání s věřiteli podle prohlášení Fitch výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že země v příštích několika měsících nebude schopna splnit své dluhové závazky, a je tak vysoce pravděpodobné, že se země dostane do platební neschopnosti.

Řecko má do úterní půlnoci uhradit splátku Mezinárodnímu měnovému fondu. Země však již oznámila, že splátku nezaplatí a požádala MMF o odklad, uvedla agentura AFP.

Padesátiprocentní šance Grexitu

K podobnému kroku již přistoupila také agentura Standard & Poor’s, která srazila hodnocení úvěrových závazků Řecka hlouběji do spekulativního pásma na známku CCC- a dodala, že pravděpodobnost, že země opustí eurozónu, je téměř 50 procent. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že se může dále zhoršit. Agentura zároveň dodala, že pokud se podmínky nezmění, Řecko se do šesti měsíců se svým komerčním dluhem dostane do platební neschopnosti.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako penzijní fondy.

ČTK