14. října 2011 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fitch snížila rating švýcarské UBS. Další banky v šetření

Švýcarská banka UBS  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarská banka UBS | foto: Shutterstock

WASHINGTON/PRAHA Agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti švýcarské banky UBS a upozornila, že znovu zkoumá ratingy sedmi amerických a evropských bank s negativním výhledem. Jejich rating by tak rovněž mohl klesnout.

Fitch se k tomuto kroku odhodlal kvůli ekonomickým problémům a problémům na finančních trzích a obavám z vlivu nových regulačních opatření.

Rating dlouhodobých závazků UBS se snížil na A z A+. Fitch dále zkoumá ratingy bank Barclays, BNP Paribas, Credit Suisse, Deutsche Bank, Société Générale, Bank of America, Morgan Stanley a Goldman Sachs Group, kterým hrozí snížení hodnocení.

ČTĚTE TAKÉ:

Případné snížení ratingu by ve většině případů bylo o jeden stupeň a u některých o dva stupně. Nižší rating zdražuje vydávání nového dluhu a zvyšuje požadavky na jeho zajištění. Ve čtvrtek Fitch snížil o dva stupně hodnocení britských bank Royal Bank of Scotland a Lloyds Banking Group.

Výkonný ředitel Fitch, který má na starosti finanční instituce, Joo-Yung Lee agentuře Reuters řekl, že ke změnám hodnocení bank vedou agenturu hlavně obavy z dopadu evropské dluhové krize a skutečnost, že některé z těchto bank jsou zaměřené čistě na investiční bankovnictví.

To je případ zvláště amerických bank Goldman Sachs a Morgan Stanley. Jejich zisk je kvůli tomu velmi nestabilní.

Agentura neuvedla, jak dlouho bude rating dalších bank zkoumat. Lee dodal, že agentura chce dokončit své hodnocení brzy, aby snížila nejistotu na trzích.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENTKA ŘEDITELE

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč