7. června 2012 19:18, aktualizováno  22:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělsko na hraně. Fitch ho poslala těsně nad spekulativní pásmo

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

MADRID Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings srazila hlavní úvěrový rating Španělska o tři stupně na známku BBB.

Výhled je navíc negativní, což znamená, že k dalšímu snížení ratingu by agentura ještě mohla sáhnout. Hlavní rating se tak nyní nachází jen dva stupně od spekulativního pásma.

Agentura svůj krok zdůvodnila tím, že Španělsko je obzvlášť zranitelné, pokud by se dluhová krize v eurozóně prohloubila. Hlavní příčina je v tom, že země má vysoký podíl čistého zahraničního zadlužení. Fitch se ale obává i vysokých nákladů na restrukturalizaci bankovního systému, které odhaduje na 50 až 60 miliard eur (asi 1,3 až 1,5 bilionu korun).

"Negativní výhled primárně odráží rizika spojená s dalším zhoršením krize v eurozóně, především s nákazou přetrvávající krize v Řecku," uvedla agentura. Ta hodnotí závazky Španělska hůř, než zbylé dvě hlavní ratingové agentury, tedy Standard & Poor's a Moody's Investors Service. Fitch uvedla, že náklady na rekapitalizaci bank jsou vyšší, než původně čekala. V krajním případě by mohly vystoupit až na 100 miliard eur (zhruba 2,5 bilionu korun). Tak vysoké by podle agentury byly v případě, že by došlo na nejhorší možný scénář vývoje.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový rating také předpokládá, že Španělsko obdrží na rekapitalizaci svého bankovního systému pomoc od ostatních zemí eurozóny. Náklady na rekapitalizaci zvýší poměr zadlužení k hrubému domácímu produktu až o šest procentních bodů nad původní předpoklad. V roce 2015 by měl být tento poměr na maximu a činit 95 procent.

Fitch rating Španělska prudce snížila, aniž čekala na předpokládanou pomoc ze strany EU. Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že Evropa je připravena jednat, aby v eurozóně zajistila stabilitu. Španělský premiér Mariano Rajoy ale poznamenal, že nejprve počká na výsledek nezávislého auditu bankovního systému a teprve pak se bude s evropskými činiteli bavit o tom, jak bankovní systém rekapitalizovat.

Mezinárodní měnový fond (MMF) má v pondělí vydat ke Španělsku zprávu. Informované zdroje už naznačily, že MMF pomoc španělským bankám vyčíslí na minimálně 40 miliard eur (více než bilion korun).

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP BASIS SPECIALIST– JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 68 000 Kč