16. prosince 2011 20:02, aktualizováno  20:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fitch varuje: snížíme rating Itálii a spol

Ratingová agentura Fitch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Fitch | foto: Reuters

NEW YORK Ratingová agentura Fitch varovala, že může snížit hodnocení úvěrové spolehlivosti šesti zemím eurozóny. Horší rating hrozí Itálii, Španělsku, Irsku, Belgii, Slovinsku a Kypru. Naopak Francii Fitch potvrdil nejvyšší rating AAA, dodala však, že i zde nevylučuje ve středně dlouhém výhledu dvou let jeho snížení.

Agentura již zhoršila výhled ratingů zemí na negativní a nyní zařadila ratingy těchto zemí do režimu sledování s ohledem na snížení. To znamená, že v příštích třech měsících může ratingy těchto zemí snížit. Důvodem je absence komplexního řešení dluhové krize v eurozóně, uvedla Fitch. Rating může snížit o jeden až dva stupně. Přezkoumání ratingu zemí má být hotové do konce ledna.

Zdravá ekonomika Francie

Francii ponechala agentura rating na nejvyšší hodnotě vzhledem k její zdravé a diverzifikované ekonomice. Francouzská vláda rovněž přijala několik opatření na posílení svých financí, uvedla Fitch. Upozornila však, že do roku 2014 zřejmě dluh Francie stoupne až na 92 procent hrubého domácího produktu.

ČTĚTE TAKÉ:

Z toho důvodu se rozhodla umístit výhled ratingu do režimu negativní ze stabilního. To však neznamená, že se chystá v nejbližší době rating snížit.

Francouzská vláda a investoři se obávali zhoršení ratingu, což by mělo vážné dopady na snahy eurozóny bojovat s dluhovou krizí. Nejvyšší ratingy Francie a Německa jsou hlavní oporou ratingu záchranného fondu eurozóny, napsaly agentury AP a Reuters.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.