22. prosince 2009 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ford se chce zbavit 41 tisíc zaměstnanců, nabízí pohádkové odstupné

Ford | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ford | foto: ČTK

DETROIT Americká automobilka Ford Motor nabídla 41.000 zaměstnanců svých továren v USA odstupné za ukončení pracovního poměru a pobídky k předčasnému odchodu do důchodu. Oznámila to v noci na dnešek firma, která se tak snaží snížit mzdové náklady, aby dosáhla plánovaného návratu k zisku v roce 2011.

Na konci září společnost v Severní Americe zaměstnávala přes 80.000 lidí.

Odstupné zahrnuje 50.000 dolarů (téměř 920.000 Kč) v hotovosti a výběr mezi šekem v hodnotě 25.000 dolarů na nákup automobilu či dalšími 20.000 dolarů v hotovosti. Pobídky k předčasnému odchodu do důchodu zahrnují 40.000 dolarů pro kvalifikované pracovníky a 20.000 dolarů pro nekvalifikované, napsala agentura AP.

"Navzdory lepší situaci v našem odvětví máme stále přebytek zaměstnanců," uvedl mluvčí automobilky Mark Truby. "Pokusíme se dostat své personální kapacity na správnou úroveň a sladit je s poptávkou," dodal.

Neupřesnil však, kolik zaměstnanců by podle představ podniku mělo nabídku k dobrovolnému odchodu využít. Firma již letos s podobným programem jednou přišla, nabídku však tehdy využila pouze tisícovka pracovníků.

Ford odolává současné krizi v automobilovém průmyslu lépe než jeho domácí konkurenti General Motors a Chrysler, kterým musela pomoci americká vláda.

Automobilky GM a Chrysler byly dokonce po určitou dobu nuceny využívat bankrotovou ochranu před věřiteli.

Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize zpomalila ekonomiku, ztížila přístup k úvěrům a snížila spotřebitelskou důvěru. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

Lidovky.cz