Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ford vydělá na jednom autě více než Volkswagen

Ford Focus ECOnetic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ford Focus ECOnetic | foto: Ford

PRAHA Automobilka Ford Motor dosahuje podle studie Výzkumného střediska automobilového průmyslu vyššího zisku na jedno vyrobené auto než konkurenční Volkswagen i GM.

Zatímco u Fordu se provozní zisk na vůz pohybuje kolem 1165 eur (přes 28.000 korun), u VW je to 991 eur a u GM jen 470 eur. Přitom Volkswagen má ve své nabídce i značky Audi, Bentley, Lamborghini a Bugatti, které dosahují mnohonásobně vyššího zisku na každé auto. Do skupiny VW patří i česká Škoda Auto. Výsledky studie uveřejnil server Autoweek.cz.

Kdo kolik vyrábí

Volkswagen v roce 2010 obsadil třetí místo v počtu prodaných aut se 7,1 milionu dodaných vozidel za Toyotou s 8,4 milionu a GM se 7,6 milionu vozů. Společnost Ford Motor prodala 5,5 milionu vozidel.

Ford podle studie za rok vyprodukuje 34 vozů na zaměstnance, zatímco Volkswagen jen 18. GM vykazuje 42 aut roční produkce na zaměstnance. V přepočtu na zaměstnance má Ford provozní zisk 39.232 eur proti 17.880 eur u VW. Německou jedničku překonává v tomto ohledu i GM s 19.510 eur na pracovníka.

Ford a GM mají lepší výsledky i přesto, že v nedávných letech prošly obrovskou krizí. Výhodu má Ford, který již před krizí prošel restrukturalizací. Ta ho ochránila před ještě většími dopady krize a nyní již může z přijatých opatření plně těžit.

"Pokud by Volkswagen dosahoval stejnou produktivitu jako Ford, pak by se svými 450.000 zaměstnanci musel prodávat ne 8,1 milionu aut ročně jako vloni, ale 15,1 milionu vozů. Volkswagen tak nese obrovské riziko pro případ, že by nastal větší ekonomický útlum," cituje Autoweek šéfa institutu Ferdinanda Dudenhöffera.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....