11. srpna 2011 16:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ford vydělá na jednom autě více než Volkswagen

Ford Focus ECOnetic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ford Focus ECOnetic | foto: Ford

PRAHA Automobilka Ford Motor dosahuje podle studie Výzkumného střediska automobilového průmyslu vyššího zisku na jedno vyrobené auto než konkurenční Volkswagen i GM.

Zatímco u Fordu se provozní zisk na vůz pohybuje kolem 1165 eur (přes 28.000 korun), u VW je to 991 eur a u GM jen 470 eur. Přitom Volkswagen má ve své nabídce i značky Audi, Bentley, Lamborghini a Bugatti, které dosahují mnohonásobně vyššího zisku na každé auto. Do skupiny VW patří i česká Škoda Auto. Výsledky studie uveřejnil server Autoweek.cz.

Kdo kolik vyrábí

Volkswagen v roce 2010 obsadil třetí místo v počtu prodaných aut se 7,1 milionu dodaných vozidel za Toyotou s 8,4 milionu a GM se 7,6 milionu vozů. Společnost Ford Motor prodala 5,5 milionu vozidel.

Ford podle studie za rok vyprodukuje 34 vozů na zaměstnance, zatímco Volkswagen jen 18. GM vykazuje 42 aut roční produkce na zaměstnance. V přepočtu na zaměstnance má Ford provozní zisk 39.232 eur proti 17.880 eur u VW. Německou jedničku překonává v tomto ohledu i GM s 19.510 eur na pracovníka.

Ford a GM mají lepší výsledky i přesto, že v nedávných letech prošly obrovskou krizí. Výhodu má Ford, který již před krizí prošel restrukturalizací. Ta ho ochránila před ještě většími dopady krize a nyní již může z přijatých opatření plně těžit.

"Pokud by Volkswagen dosahoval stejnou produktivitu jako Ford, pak by se svými 450.000 zaměstnanci musel prodávat ne 8,1 milionu aut ročně jako vloni, ale 15,1 milionu vozů. Volkswagen tak nese obrovské riziko pro případ, že by nastal větší ekonomický útlum," cituje Autoweek šéfa institutu Ferdinanda Dudenhöffera.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.