4. ledna 2012 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Forint je vůči euru na historickém minimu

Maďarský forint | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský forint | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Maďarský forint se dnes vůči euru propadl na nové historické minimum 319,88 forintů za euro. Jednou z hlavních příčin jsou obavy, zda se Budapešť dohodne s Mezinárodním měnovým fondem na záložním úvěru, o kterém uvažuje.

Naopak cena pojištění proti státnímu bankrotu Maďarska je už druhý den na novém rekordu, citelně se ale zvyšují i výnosy maďarských dluhopisů.

Maďarsko je kvůli své hospodářské politice nyní v centru pozornosti. Minulý týden Budapešť schválila úpravu zákona o centrální bance a některé další změny, před nimiž zemi varovala Evropská komise i další instituce. Brusel je změnami znepokojen, protože podle něj ohrožují nezávislost maďarské centrální banky.

Rozezlení věřitelé

Maďarsko se snaží s MMF a Evropskou unií dohodnout takzvanou záchrannou síť, předběžná jednání ale byla v prosinci nečekaně ukončena. Mezinárodní věřitelé Budapešť opustili zřejmě na protest proti změnám, které se v té době země chystala schválit a nakonec je i schválila. Jednání s MMF by ale měla být příští týden ve Washingtonu obnovena.

ČTĚTE TAKÉ:

Investoři vývoj v Maďarsku sledují s velkým znepokojením, což se odráží mimo jiné v růstu cen pojištění proti riziku státního bankrotu. Zvyšují se ale i výnosy maďarských státních dluhopisů, což Budapešti zvyšuje náklady na dluhovou službu. Část analytiků je přesvědčena, že pokud chce Maďarsko vrátit k jednání s EU a MMF, bude muset nový zákon asi pozměnit.

Cena pětiletých úvěrových swapů (CDS), což je klíčový nástroj zajištění proti nesplacení státních dluhopisů, podle organizace Markit vzrostla o 39 bazických bodů na rekordních 686 bodů. Znamená to, že na pojištění investice do maďarských dluhopisů za deset milionů eur (zhruba 257 milionů Kč) už je třeba vynaložit 686 tisíc eur (asi 17,6 milionu Kč).

"Vyměníme si pár ran"

"Žádný bankrot nebude," řekl zpravodajskému portálu fn.hu parlamentní šéf vládní strany Fidesz János Lázár. Budapešť podle něj vyřeší i část neshod s EU a MMF. "Jsem si jist, že dojdeme k dohodě, mezitím si ale ještě vyměníme i několik ran," řekl Lázár na dotaz, jak hodlá vláda změnit strategii s ohledem na neshody, které má s předsedou Evropské komise Josém Barrosem.

"Maďarsko je členem MMF tři desítky let. My jsme vždycky platili včas a stejně budeme platit i v budoucnu," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz