Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fortuna chce ovládnout sázky v Polsku

fortuna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy fortuna | foto: ČTK

PRAHA Sázková kancelář Fortuna má velké plány na polském trhu, chce tam prorazit na poli online sázek. Internetové sázení se totiž ukazuje být slepicí, která snáší zlatá vejce.

Celkový objem sázek Fortuně meziročně mírně vzrostl i přesto, že rok 2011 byl slabý na velké sportovní události. To však není nic proti online sportovnímu sázení, které vyskočilo o třetinu.

Firma proto chce zkopírovat úspěšný tuzemský model i v Polsku, kde má zatím jen kamenné pobočky. „Polský trh je pro nás podstatný. Poláci sice nesázejí tolik jako Češi, ale to je dáno hlavně tím, že sázení v Polsku je zatím zajišťováno jen místními offshorovými firmami,“ řekl LN generální ředitel Fortuny Wilf Walsh. Fortuna se rozhodla s těmito firmami se utkat o trh. Má podle Walshe výhodu v tom, že jako zatím jediná získala licenci od polského ministerstva financí.

ČTĚTE TAKÉ:


„V Čechách i na Slovensku se nám offshorové provozovatele podařilo převálcovat, v Polsku to určitě půjde také,“ tvrdí Walsh. V Polsku se navíc bude konat evropský fotbalový šampionát, který by sám o sobě měl přispět ke zvýšení objemu přijatých sázek v letošním roce. Fotbal je totiž z hlediska objemu hlavním sázkových produktem pro online zákazníky v regionu.

Loterie je zatím koule na noze

Jenže prorazit v Polsku nemusí být tak snadné. Zatímco v Česku a na Slovensku Fortuně počet přijatých sázek roste, v Polsku se meziročně propadl o zhruba jedenáct procent. „Polsko je hodně složitý trh a kurzové sázení,“ upozorňuje Marek Herman, šéf Asociace provozovatelů kurzových sázek.

Sázkový byznys Fortuny-grafika

Sázkový byznys Fortuny-grafika


Z výsledků, které Fortuna zveřejnila, vyplývá, že jí celkové přijaté sázky vzrostly o 6,2 procenta na 409,3 milionu eur a výnosy společnosti stouply o 10,7 procenta na 89,8 milionu eur. Celkově však její čistý zisk za loňský rok klesl skoro o čtvrtinu na 13,3 milionu eur (zhruba 331 milionů korun). Může za to sedmimiliardová ztráta z rozjezdu nové loterie Loto. Na sázkách v této hře a za stírací losy Fortuna vybrala necelých deset milionů eur, z toho třetinu tvořily sázky z losů.

„Špatnou zprávou je pro nás to, že se Sazka vzpamatovala. Dobrou zprávou je to, že společně se Sazkou roste i celý loterijní trh,“ říká Walsh.

Chystá se další kampaň

Fortuna přesto věří, že se jí investice do Lota vrátí v prvním pololetí roku 2013. Pomoci k tomu má další reklamní kampaň, kterou rozjede nový marketingový ředitel, jenž má v nejbližší době nastoupit. Na marketing má podle Walshe padnout stejný balík peněz jako loni, tedy zhruba sto milionů korun.

Firma také plánuje rozšířit distribuční síť ze současných 1700 míst na 2800. V tomto ohledu jí ale udělal čáru přes rozpočet tabákový řetězec Valmont, který se nyní podle zjištění LN zbavuje desítek jejích terminálů. Důvodem je prý malý zájem sázejících o Loto. Ředitel vztahů s investory Vladan Crha ale naznačil, že v tom mohla hrát roli konkurence.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Faktem je, že zatímco u Sportky, kterou provozuje Sazka, lidé týdně prosázejí téměř sto milionů korun, u Lota je to v průměru šest milionů. Sázková kancelář také připravuje zavedení třetí loterijní hry v první polovině toho roku nebo takzvané rychlé hry ve druhé půlce roku.


Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...