Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fortuna přetahuje Sazce desítky zaměstnanců

Sportka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportka - ilustrační foto | foto: Zehl IgorČTK

PRAHA Společnost Fortuna, nový konkurent Sazky, šlape loterijní firmě na krk. Chce její sázející, nejlepší obchodní místa a lidi do svého vlastního týmu. Desítky zaměstnanců Sazky dostanou práci v nové loterii Fortuny. Sazka sama je v téměř miliardové ztrátě.

Fortuna, kterou vlastni skupina Penta, spustí svou první číselnou hru Fortuna Loto již ve druhé polovině července. A k rozjetí nové loteri potřebuje schopné lidi. Ideálními kandidáty, s ohledem na to, že nikde jinde v Česku zatím nebylo možné zkušenosti s loteriemi získat, jsou podle Fortuny zaměstnanci konkurenční upadající Sazky.

Vše o kauze Sazka

"Být zaměstnanec Sazky s nejistou budoucností a nejistou výplatou, není ideální. A kde jinde by měli tito lidé uplatnit svoje zkušenosti než u nás?" řekl LN ředitel loterie Fortuny Martin Illner. Fortuna nabírá nové zaměstnance neustále, nyní je na třetině plánovaného počtu.

"Vedeme legitimní boj o ty nejlepší odborníky a konkurence se samozřejmě brání. V našem kompletním týmu bude okolo sta lidí, z toho, věřím, bude pár desítek ze Sazky. Nabídneme jim větší jistotu a lepší perspektivu," dodává Illner.

Zájem má Fortuna hlavně o technické a operační pracovníky. Lidi na strategii nebo plánování nechce - učit se od monopolu prý totiž podle Illnera není dobrý nápad, když chce Fortuna vytvářet konkurenční prostředí.

Fortuna slibuje více výher
Od tohoto pondělka už Fortuna rozváží a prodává na několika stovkách míst v Česku stírací losy Šťastná sedma, Gól!!! a Zlatá rybka. Distribuční sít pilotního projektu bude tvořit necelá tisícovka obchodních míst v Česku.

Fortuna posiluje:


Největší výhra je dva miliony korun, výherní je každý čtvrtý los a na výhrách bude vyplaceno až 60 procent vkladů. "Průměrný prodej za den je třikrát větší, než jsme očekávali," pochvaluje si Illner. V případě online her očekává podobný úspěch.

Fortuna už také obsazuje Česko svými online terminály. S novými provozovateli už má podepsaných téměř pět set smluv. V první fázi chce firma zprovoznit zhruba tisíc terminálů. Do ledna příštího roku jich pak má být v provozu tři tisíce.

Fortuně bezesporu nahrává to, že její rival Sazka už měsíce bojuje o přežití. Insolvenční správce Sazky Josef Cupka včera upozornil, že Sazka je v obří ztrátě. V období od letošního ledna do konce března podle něj vykázala ztrátu zhruba 867 milionů korun.

Sazka se proti tomu důrazně ohrazuje. "Ztráta společnosti za období od 1. ledna do 28. března 2011 je ve skutečnosti o celých 144 milionů korun po zdanění nižší, než uvádí Josef Cupka. Je zarážející, že insolvenční správce poskytuje veřejnosti a soudu nepravdivé informace," reagoval mluvčí loterijní firmy Jan Tuna.

"My jsme vycházeli z materiálů, které nám poskytla sama Sazka. Pokud se jim něco nezdálo, tak to měli říct dřív," řekl LN Cupka s tím, že reakci Sazky nechápe. "Pro mě je důležitější, jestli Sazka dýchá teď," dodal.

Sazce mohou zbývat dny
Společnost E-Invest, za kterou stojí přítel generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka Martin Ulčák, však podle Cupky usiluje o to, aby loterijní firma dodýchala.

E-Invest, který rovněž patří mezi věřitele, totiž ve svém dopise adresovaném soudu žádá nejen odvolání Cupky, ale hlavně odročení schůze věřitelů nejméně o další měsíc. Schůze je naplánována na 26. května.

Insolvenční správce však varuje, že pokud k odročení schůze věřitelů dojde, tak to bude znamenat jasný konec Sazky, protože ta poté vydrží už jen hodiny, maximálně dny. A firma E-Invest, potažmo Ulčák s Hušákem, to podle Cupky dobře ví, jinak by to nedělala.

O případném odročení nyní musí rozhodnout soudce. Cupka má nyní na stole tři návrhy na reorganizaci Sazky. První podal Aleš Hušák, druhý ostravská firma BQ Investments a třetí společně největší věřitelé, skupiny PPF a KKCG.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?