Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francie a Německo chtějí kolektivní vládu eurozóny

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy představují sporný pakt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy představují sporný pakt | foto: ČTK

PAŘÍŽ Francie a Německo navrhují kolektivní hospodářskou vládu eurozóny pod vedením prezidenta Evropské unie. Dále chtějí daň na finanční transakce a zakotvení principu vyrovnaného rozpočtu do ústavy členských zemí eurozóny.

Zaznělo to na společné tiskové konferenci francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové po jejich úterním jednání v Paříži. Oba státníci na ní zdůraznili odhodlání bránit euro. To po jejich prohlášení mazalo ztráty vůči dolaru, napsala agentura AFP.

ČTĚTE KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Sarkozy řekl, že on i Merkelová chtějí "skutečnou evropskou ekonomickou vládu", kterou by tvořili šéfové států a vlád všech zemí eurozóny.

Toto těleso by se setkávalo dvakrát ročně, v případě potřeby i vícekrát. V první fázi by ho na dva a půl roku vedl nynější prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. Ten dostane písemný návrh v tomto smyslu ve středu, dodal Sarkozy.

Záchrana eura?
Agentura AP poznamenala, že je to zřejmě krok k užší dlouhodobé hospodářské integraci, která je podle analytiků pro přežití eura nezbytná, ale že není jasné, jaký účinek to bude mít v krátkodobém výhledu.

K ochraně eura "tu musí být silnější koordinace finanční a hospodářské politiky", prohlásila Merkelová. Podle Sarkozyho by měl být princip vyrovnaných financí zemí používajících euro přijat do léta 2012.

Společný francouzsko-německý návrh na daň z finančních transakcí, kterou Merkelová označila za "evidentně potřebnou", by měli ministři financí obou zemí předložit v září. Podrobnosti o této dani Sarkozy ani Merkelová nezveřejnili.

Dluhopisy nepomůžou
Merkelová mimo jiné řekla, že nevěří, že by k řešení nynější vratké situace eura pomohly společně garantované evropské dluhopisy. Podle Sarkozyho by evropské obligace uvedly do vážného nebezpečí nejlépe hodnocené státy. Po "euroobligacích" jako po možném řešení volají například Itálie, Řecko, Belgie a Lucembursko.

Ostře sledovaná francouzsko-německá schůzka se konala v ovzduší velké nervozity finančních trhů a pochyb o schopnosti eura vypořádat se efektivně s dluhovou krizí, která zachvátila některé země eurozóny, především Řecko a Portugalsko. Výše dluhů ale ohrožuje i velké ekonomiky - španělskou, italskou a francouzskou.

Sarkozy v úterý řekl, že Francie i Německo považují dosavadní rozsah fondu na pomoc ohroženým zemím za dostačující.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!