23. února 2013 18:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francie chce, aby se v EU označoval původ masa v jídlech

Lasagne Findus obsahovaly koňské maso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lasagne Findus obsahovaly koňské maso | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francie bude usilovat o to, aby celá Evropská unie zavedla přísná pravidla pro označování původu masa v předem připravených jídlech. Měla by se tím obnovit důvěra spotřebitelů otřesená skandálem kolem nahrazování hovězího masa koňským, řekl francouzský prezident François Hollande.

Na zemědělské výstavě uvedl, že podle nynějších evropských pravidel musí výrobci hotových chlazených jídel deklarovat jen druh masa, nikoli už ale jeho původ. Hollande si myslí, že podvody umožnilo to, že se neoznačuje původ jednotlivých složek pokrmů.

"Spotřebitelé by měli znát původ výrobků, které kupují, zejména masa," řekl prezident podle agentury AP. Připustil, že prosadit takový návrh u ostatních zemí EU může trvat několik měsíců.

ČTĚTE TAKÉ:

Návrh by se mohl setkat s odporem některých států, protože nahrává vzmáhajícímu se potravinovému protekcionismu v EU, kde v obchodě s potravinami vládne už dávno volný obchod. Zemědělské lobby i vlády jednotlivých zemí využívají skandálů s falšováním nebo kontaminací potravin k výzvám k nakupování "bezpečných" domácích potravin, a to i v těch zemích, které měly v poslední době s bezpečností potravin samy velké problémy.

Koňské maso z rumunských jatek

Podobný trend naznačuje i koordinovaný krok tří velkých francouzských výrobců a prodejců potravin. Ti dnes oznámili, že budou v hotových pokrmech prodávaných ve Francii používat jen francouzské maso. Mezi nimi přitom je i francouzská pobočka společnosti Findus, výrobce lasagní, v nichž bylo hovězí nahrazováno z valné části koňským masem.

Findus a další firmy podle dosavadních zjištění zpracovaly do svých výrobků koňské maso z rumunských jatek, podle rumunských úřadů však bylo vyvezené maso označeno správně jako koňské. Mezi primárním vývozcem a konečným produktem stojí řada mezikroků a prostředníků.

Skandál se zaměňováním levnějšího koňského masa za hovězí vypukl v polovině ledna v Británii a v Irsku a podobné případy se pak objevily ve více než deseti zemích EU, včetně České republiky a Slovenska. Členské země Evropské unie minulý týden schválily celoevropský plán intenzivnějších namátkových testů DNA, které mají odhalovat koňské maso prodávané jako hovězí.

Lidovky.cz, ČTK