Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francie jako časovaná bomba Evropy? Anglický vtip naštval Paříž

Paříž se rozčiluje, nelíbí se jí vtip v časopise Economist. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paříž se rozčiluje, nelíbí se jí vtip v časopise Economist. | foto: economist.com

PAŘÍŽ Představitele francouzské vlády značně pohoršila titulní strana pátečního vydání britského časopisu The Economist. Ten vyobrazil svazek sedmi baget opásaných francouzskou trikolórou, který připomíná časovanou bombu s roznětkou. Upozorňuje tak na svůj hlavní článek, v němž vysvětluje, proč podle něj Francie představuje hrozbu pro eurozónu.

"The time-bomb at the heart of Europe" (Časovaná bomba u srdce Evropy), hlásá časopis na titulní straně.

Francouzský ministr reindustrializace Arnaud Montebourg vzápětí časopis obvinil ze senzacechtivosti a na oplátku jej přirovnal k francouzskému týdeníku Charlie Hebdo. Ten před časem otiskl kontroverzní karikatury proroka Mohameda.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavní článek Economistu zpochybňuje ekonomické reformy prezidenta Françoise Hollandea a tvrdí, že nejsou dost ambiciózní. Časopis varuje, že finanční trhy by se mohly obrátit proti Francii, což může znamenat hrozbu pro budoucnost eurozóny.

Francouzskáý otazník

Vedle pochybností nad rozsahem reformního úsilí Francie je řada ekonomů i někteří činitelé Evropské unie skeptických, zda socialistická vláda prezidenta Hollandea dokáže do příštího roku snížit deficit veřejných rozpočtů na tři procenta hrubého domácího produktu, jak slíbila.

Pokud by to nedokázala, může upadnout v nemilost finančních trhů, které by ji znovu vytrestaly tím, že budou prodávat francouzské dluhopisy. Tím by se Francii zvýšily náklady na obsluhu dluhu.

"Buďme upřímní, časopis Economist se nikdy neodlišoval tím, že by byl nestranný," řekl Montebourg rozhlasové stanici Europe 1. "Je to Charlie Hebdo londýnské City," dodal ministr.

Zadlužení Francie: 90 % HDP

Francie si v současné době půjčuje za velmi nízké úroky, které jsou u některých splatností dokonce rekordně nízko. Investoři totiž Francii, stejně jako Německo, považují za bezpečný přístav eurozóny. Tedy za zemi, na kterou se mohou spolehnout a kde budou jejich investice v bezpečí.

Economist ale upozorňuje na několik faktorů, které vyhlídky Francie zhoršují. Například veřejné výdaje tvoří až 56 procent HDP, což je nejvíce v eurozóně. Veřejné zadlužení letos vystoupilo na 90 procent HDP, ačkoliv pravidla EU dovolují maximálně 60 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Strategie snižování deficitu, kterou prosazuje Hollande, se ze dvou třetin opírá o zvyšování daní, což se dotkne hlavně firem, a jen z jedné třetiny o snižování výdajů.

"Poněkud nebezpečný" Hollande

Evropský editor Economistu John Peet, který článek o Francii napsal, ale odmítá, že by byl časopis vůči Francii nespravedlivý. Economist už letos napsal dva velké články, kde obvinil Paříž, že popírá ekonomickou realitu.

V jednom z článků napsal, že Hollande je "poněkud nebezpečný". Tím dal podle agentury Reuters před volbami najevo, že preferuje, aby prezidentem zůstal Nicolas Sarkozy.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!