28. září 2012 13:06, aktualizováno  14:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francie plánuje zvýšení daní pro podniky a bohaté

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Francouzská vláda schválila návrh rozpočtu pro příští rok, který počítá s výrazným zvýšením daní pro podniky a bohaté. Rozpočtový schodek by měl podle návrhu klesnout na tři procenta hrubého domácího produktu z letošních 4,5 procenta.

Vláda chce zvýšením daní pro podniky a domácnosti získat zhruba 20 miliard eur (více než půl bilionu korun). Návrh zahrnuje například vyšší zdanění dividend a zavedení nové milionářské daně, napsala agentura Reuters.

Návrh rozpočtu počítá v příštím roce s růstem francouzské ekonomiky o 0,8 procenta. "Je to rozpočet, jehož cílem je obnovit důvěru a prolomit rostoucí dluhovou spirálu," uvedl francouzský premiér Jean-Marc Ayrault. Dodal, že předpokládaný hospodářský růst je "realistický a ambiciózní".

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda potvrdila záměr zavést dočasnou 75procentní daň na příjmy přesahující milion eur. Pro příjmy nad 150.000 eur by měla začít platit nová 45procentní sazba. To se nelíbí vedoucím představitelům podnikatelského sektoru, kteří se obávají velkého odlivu talentovaných pracovníků do zahraničí.

"Vláda pochopila, že je potřeba zastavit růst veřejného dluhu, ale dělá to špatným způsobem. Povede to k ještě větší ztrátě konkurenceschopnosti a k poklesu dlouhodobého hospodářského růstu," uvedl hlavní ekonom společnosti Axa Eric Chaney.

Navrhovaný rozpočet je podle vlády prvním z řady kroků, které mají do roku 2017 snížit rozpočtový deficit na 0,3 procenta HDP. Vláda tak mírně ustoupila od dřívějších plánů, podle nichž chtěla do roku 2017 dosáhnout vyrovnaného rozpočtu.

Rekordně vysoká nezaměstnanost a slabé údaje o ekonomice však vyvolávají obavy, že Francie v příštím roce nedosáhne plánovaného snížení rozpočtového deficitu ani předpokládaného hospodářského růstu. "Ohlášené cíle jsou velmi troufalé. Zajímalo by mne, kde vezmeme potřebný hospodářský růst," uvedl analytik Philippe Waechter ze společnosti Natixis Asset Management.

Francouzský ministr financí Pierre Moscovici v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 uvedl, že hospodářský růst by napřesrok mohl plánovaných 0,8 procenta dokonce překročit. Upozornil však, že je zapotřebí, aby se situace v Evropě stabilizovala. Francouzský statistický úřad dnes potvrdil, že francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí stejně jako v předchozích šesti měsících stagnovala.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?