18. prosince 2011 17:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francie se obává dopadů snížení úvěrového ratingu

Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: ČTK

PAŘÍŽ Většina francouzských voličů se obává vážných dopadů na jejich ekonomiku, pokud by některá z ratingových agentur Francii snížila hlavní úvěrový rating. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedla organizace Ifop a zveřejnil tamní list Sud-Quest. Francie má nejvyšší možný rating na stupni AAA, delší dobu se ale spekuluje, že si jej neudrží.

Zhruba dvě třetiny dotázaných v průzkumu uvedly, že snížení ratingu může mít na francouzskou ekonomiku vážné či velmi vážné dopady. Lidé se jich obávají i přesto, že prezident Nicolas Sarkozy se snaží národ ujišťovat, že dopady případného snížení ratingu jsou zvládnutelné.

Zvýšení nákladů na půjčky

Pokud by Francie přišla o nejvyšší rating, mohly by se zvýšit náklady na nové půjčky. To znamená, že by se zemi prodražila dluhová služba. Riziko, že Francie nejvyšší rating ztratí, přitom není nijak malé. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's totiž začátkem prosince přeřadila do režimu pozorování rating 15 zemí eurozóny a uvedla, že o případném snížení rozhodne postup eurozóny proti vleklé dluhové krizi.

Sarkozy celé měsíce opakoval, že udělá všechno, aby Francie nejvyšší rating udržela. Minulý týden ale změnil taktiku a začal voliče připravovat na to, že by špatná zpráva přece jen mohla přijít. Dopady snížení ratingu by prý byly zvládnutelné.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalá ministryně obrany a zahraničních věcí Michele Alliotová-Marieová v tamním rozhlase řekla, že francouzská vláda učinila "komunikační chybu", když kladla tak velkou důležitost zachování nejvyššího ratingu. "Před třemi měsíci Francouzi nevěděli, co je to tříáčkový rating. Já sice nejsem expert na komunikaci, ale mám pocit, že je to komunikační chyba," řekla na stanici Europe 1 Alliotová-Marieová.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Snížení ratingu ale nemusí automaticky znamenat růst nákladů na nové půjčky. Například Spojené státy si po srpnovém snížení úvěrového ratingu půjčují dokonce levněji. Vliv totiž hraje i to, jakou má dlužník historii. Na rozdíl od některých evropských zemí, Spojené státy své finanční závazky v minulosti vždy splatily.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.