12. ledna 2010 11:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francie zdaní Facebook a Google. Chce zabránit obohacování bez omezení

Google maps | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google maps | foto: Lidové noviny

PAŘÍŽ/PRAHA Chceme danit příjmy z reklamy, které u nás vydělávají stránky jako Facebook, Google nebo Bing, tvrdí francouzská vláda. Internetoví giganti bez sídla ve Francii totiž dosud odvádějí daně v Americe.

Podle informací francouzských médií vláda připravuje zákon, který by měl umožnit dvouprocentní zdanění příjmů z reklamy i těch společností, které nemají sídlo ve Francii. Zdanění by se kromě vyhledávačů mělo týkat i portálů jako je Facebook nebo AOL. Dotčené firmy by pak danily své příjmy dvakrát.

Daň má podle Guillauma Ceruttiho, autora analýzy francouzského ministerstva kultury, skoncovat s "obohacováním bez omezení nebo odškodnění." Portály podle něho poškozují ostatní francouzské firmy.  "Dvouprocentní daň představuje jen zlomek ze zisků, které mají zahraniční webové stránky ve Francii," dodal.

Vybrané daně by pak podle návrhu měly putovat na podporu francouzských umělců a menších internetových stránek. Vzhledem k tomu, že zisk internetových vyhledávačů a portálů by se tento rok měl ve Francii vyšplhat až na 800 milionů eur, umělci by získali asi 16 milionů eur (půl miliardy korun).

Olivier Esper z francouzského Googlu tvrdí, že zákon není spravedlivý a jediné, co přinese bude nevraživost: "Existují možnosti jako podpořit inovativní řešení a přitom nerozněcovat rozpory mezi světem kultury a internetu, například zavedením zdaňování webu," řekl agentuře AFP.

abcPetra Kyjonková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!