21. prosince 2009 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francii hrozí energetický kolaps, zemi chybějí odstavené reaktory

Elektřina (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Dva miliony lidí na jihovýchodě Francie se dnes ocitly zhruba na hodinu bez elektřiny kvůli přetížení sítě. Ve Francii panují v těchto dnech obavy, že energie bude nedostatek, protože se spotřeba země kvůli mrazivému počasí přiblížila hranici výrobních kapacit.

Rozvodná síť RTE oznámila, že dodávky elektřiny přerušila v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur preventivně sama, aby zabránila totálnímu a nekontrolovatelnému výpadku v celé oblasti.

Pracovníci RTE přistoupili k takzvané odlehčení energetické síti poté, co přestal fungovat rozvaděč v lokalitě Tavel nedaleko Avignonu. Ostatní části sítě se kvůli vysoké spotřebě ocitly pod větším tlakem a hrozilo, že výpadek energie postihne celou oblast. RTE proto rovnou odpojila vybrané oblasti sama.

Bez proudu se tak ocitly i celé čtvrti v městech Marseille a Nice na Azurovém pobřeží.

Osm odsavených reaktorů
Francii zásobuje naní elektřinou pouze 50 z 58 existujících jaderných reaktorů. To, že osm jich není v současnosti kvůli zastaralosti funkčních, znamená podstatný úbytek potenciálních kapacit francouzského energetického průmyslu. Elektrárenský gigant EdF byl nucen v předchozích dnech kupovat elektřinu v sousedních zemích.

ČTK