13. května 2009 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francouzi: přicházíme o práci kvůli Čechům

Zaměstnanci společnosti Continental protestují proti přesunutí továrny z Francie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci společnosti Continental protestují proti přesunutí továrny z Francie. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Česká republika, Slovensko a další státy střední a východní Evropy budou podle francouzských odborářů jednoznačně těžit z ukončení výroby pneumatik německého koncernu Continental ve Francii. Výrobce se stěhuje za levnější pracovní silou, ačkoli "jeho konkurenceschopnost není ohrožena".

Takové jsou výsledky analýzy, kterou si nechala vypracovat odborová organizace CCE hájící zájmy francouzských zaměstnanců Continentalu.

Plánované uzavření továrny, která zaměstnává 1120 lidí, v Clairoix na severu země v roce 2010, má umožnit zvýšit podíl produkce v zemích s nižšími náklady v divizi pro výrobu pneumatik pro osobní vozidla a dodávky na 64,5 procenta, vyplývá ze zprávy auditorské firmy Secafi-Alpha.

Continental má "sociálně zničující cíle"

Vedení Continentalu již v roce 2005 jasně oznámilo, že jeho cílem je dosáhnout 60procentního podílu ve výrobě v těchto zemích. To nastalo v roce 2008 a nyní se ukazuje, že jde jen o etapu směřující k "ještě ambicióznějším ekonomickým a sociálně zničujícím cílům". Podle zprávy jsou "plazivá delokalizace" klíčovými slovy strategie vývoje Continentalu.

Ukončení výroby v Clairoix označila firma za nezbytnou vzhledem k nadprodukci pneumatik v Evropě a příliš vysoké nákladnosti závodu ve Francii. Jeho uzavření prý prospěje dalším továrnám koncernu v českých Otrokovicích, slovenském Púchově a rumunském Temešváru, kde po půlročním útlumu bude možné "obnovit růst".

V České republice vlastní Continental kromě otrokovického producenta pneumatik Barum ještě jičínskou výrobu brzdových posilovačů a válců pro automobily Teves. Divize pro výrobu automobilové elektroniky VDO má navíc v Česku další čtyři továrny.

Continental koncem dubna oznámil, že se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl do ztráty. Důvodem byl pokles poptávky po nových autech způsobený globální krizí. Čistá ztráta činila 267 milionů eur (7,1 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 167 milionů eur o rok dříve.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!